Na junijski razpis Stanovanjskega sklada Republike Slovenije, ki je bil odprt med 13. in 27. junijem, je prispelo 1005 popolnih prijav. Na voljo je bilo 110 stanovanj, od tega jih je sklad po izvedenem postopku dodelil 96. Največ novih najemnikov bo svoj dom našlo v Ljubljani in Mariboru, medtem ko nekaj stanovanj ostaja neoddalih v krajih, kot so Mežica, Šoštanj, Črnomelj in na Koroškem.
Maribor je v ponudbi imel 15 stanovanj, medtem ko so bila preostala razpršena po številnih slovenskih občinah: 22 v Ljubljani, 7 v Borovnici, po 5 v Kopru, Kranju in Trbovljah, po 4 v Črnomlju, Mežici, Slovenj Gradcu in Šoštanju, po 3 v Mozirju, Ravnah na Koroškem in Vipavi, po 2 v Celju, Cerknici, Gornji Radgoni, Novem mestu, Murski Soboti, Prevaljah, Sv. Ani v Slovenskih goricah ter Slovenski Bistrici, preostala pa po drugih manjših krajih.
Izbor novih najemnikov je sklad izvedel 9. oktobra s pomočjo računalniškega sistema, ki je v primeru več enakovrednih prijav opravil naključni izbor. Od 110 razpoložljivih stanovanj je ostalo neoddano 14: štiri v Mežici, po dve v Šoštanju in Črnomlju ter posamezna v Prevaljah, Murski Soboti, Sv. Ani, Trbovljah, Rogaški Slatini in na Ravnah na Koroškem.
Med izbranimi najemniki so trije bivši najemniki denacionaliziranih stanovanj, 58 mladih družin, 11 družin z otroki, tri družine s starejšimi otroki, 11 mladih posameznikov, tri gibalno ovirane osebe ter sedem oseb iz splošne kategorije.
Kar 87 izmed 96 novih najemnikov bo s tem prvič rešilo svoje stanovanjsko vprašanje.
Pred prevzemom stanovanja bodo morali najemniki poravnati varščino v višini šestih mesečnih najemnin, pri čemer se v ta znesek všteva tudi že plačan 500-evrski depozit ob prijavi. Najemno pogodbo bodo lahko podpisali digitalno s kvalificiranim potrdilom ali pri notarju.
Sklad bo tistim, ki pri izboru niso bili uspešni, vplačani znesek 500 evrov vrnil v petih delovnih dneh po objavi rezultatov.