Po podatkih Eurostata je desetina prebivalcev EU v letu 2023 poročala, da so v svoji soseski doživeli kriminal, nasilje ali vandalizem. Na Hrvaškem je bil ta delež najnižji med vsemi 27 državami članicami EU, in sicer 1,4 odstotka. Slovenija se je s 6,8-odstotnim deležem uvrstila na 12. mesto.
Hrvaška najbolj varna, še posebej med revnejšimi
Hrvaška velja za najvarnejšo državo v EU, kot so pokazali podatki Eurostata za leto 2023, ki so bili objavljeni konec prejšnjega tedna. Hrvaški notranji minister Davor Božinović je na družbenem omrežju X zapisal, da je le 1,2 odstotka ljudi, ki jim grozi revščina, poročalo o kriminalu, nasilju ali vandalizmu v svoji soseski, kar je najnižji delež v EU. Pri ljudeh, ki jim revščina ne grozi, pa je ta delež znašal 1,5 odstotka, prav tako najnižji v uniji.
Poročila o kriminalu, nasilju in vandalizmu v EU
Leta 2023 je v EU 10 odstotkov prebivalcev poročalo, da so v svoji soseski doživeli kriminal, nasilje ali vandalizem. Ta delež je bil višji med ljudmi, ki jim grozi revščina (12,3 odstotka), v primerjavi z 9,6 odstotka tistih, ki jim revščina ne grozi. V Sloveniji ta delež znaša 6,7 oziroma 6,8 odstotka.
Kje so najvišji deleži poročil o kriminalu?
Med prebivalci, ki jim grozi revščina, so največkrat o kriminalu, nasilju ali vandalizmu poročali v Grčiji (23,7 odstotka), na Nizozemskem (21,1 odstotka) in v Belgiji (19,5 odstotka). Podobna slika je bila tudi med tistimi, ki jim ne grozi revščina – največkrat so o kriminalu poročali prebivalci Grčije (20,2 odstotka), Nizozemske (16,1 odstotka) in Bolgarije (14,6 odstotka).
Najnižji deleži v državah, kot so Hrvaška, Poljska in Litva
Najmanj prebivalcev, ki jim grozi revščina, je o kriminalu, nasilju ali vandalizmu poročalo poleg Hrvaške še na Poljskem (2,4 odstotka) in v Litvi (3,6 odstotka), medtem ko je bil delež najnižji pri drugih prebivalcih poleg Hrvaške na Slovaškem (2,4 odstotka) in v Litvi (2,5 odstotka).