Za približno 280.000 osnovno- in srednješolcev se danes pričenja novo šolsko leto. Med njimi bo prvič v šolske klopi sedlo skoraj 20.000 prvošolcev ter nekaj več kot 25.000 dijakov začetnih letnikov. Tako učence kot učitelje letos čakajo številne spremembe.

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je v nagovoru prvi šolski dan označil kot poseben praznik, ki združuje družino in šolo. Po njegovih besedah so prav otroci tisti, ki bodo oblikovali prihodnost, zato naj jim odrasli pomagajo šolo dojemati kot priložnost in izziv. Vsem – učencem, dijakom, staršem ter zaposlenim v šolstvu – je zaželel uspešen začetek leta.

Največ novosti je predvidenih v osnovnih šolah, kjer je vpisanih okoli 190.000 otrok. Spremenjeni zakon o osnovni šoli določa omejitve pri uporabi osebnih elektronskih naprav, natančneje ureja postopke vzgojnega opomina, dodatno pozornost namenja romskim učencem, otrokom s posebnimi potrebami pa omogoča šolanje na domu tudi med letom.

Nadaljuje se tudi uvajanje razširjenega programa, ki bo odslej potekal še na 80 osnovnih šolah, kar pomeni, da bo vključenih skupno že 224 od 457 šol.

Spremembe prinaša tudi posodobljen zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta učiteljem omogoča opravljanje dodatnega dela pri istem delodajalcu, kar naj bi deloma ublažilo kadrovske težave, hkrati pa se spreminja tudi postopek izbire ravnateljev.

Julija je začela veljati tudi prenovljena zakonodaja o maturi. Za dijake, ki pravkar vstopajo v srednje šole, bo poklicna matura vključevala pet predmetov. Z uspešno opravljeno maturo bodo pridobili strokovni naziv in hkrati možnost nadaljevanja študija na univerzitetni ali enoviti magistrski ravni.

Kar zadeva šolske počitnice, bodo imeli učenci in dijaki najprej teden dni prostih dni ob koncu oktobra in začetku novembra. Med božično-novoletnimi prazniki jih čaka enajstdnevni premor – od 25. decembra do 5. januarja. Zimske počitnice bodo od 16. do 20. februarja za zahodni del države, medtem ko jih na jugovzhodu čaka prost teden od 23. do 27. februarja. Sledijo še prvomajske počitnice, tik pred 1. majem.