9. maja 1945, ob koncu druge svetovne vojne, je bil Maribor priča izjemnemu dogodku – osvoboditvi mesta izpod nacistične oblasti. Letos se je dogajanje osredotočilo na nekdanje nacistično taborišče za vojne ujetnike, Stalag 18D, ki se nahaja v Melju, pred katerim je potekala svečanost s polaganjem venca.

Medtem pa smo se tudi vprašali, zakaj so z osvoboditvijo povezani trije datumi – 7., 8. in 9. maj. Zgodovinopisje nam razkriva, da so se dogodki odvijali v različnih delih Evrope in so bili odvisni od različnih okoliščin. 7. maja 1945 je bila podpisana kapitulacija nacistične Nemčije v Reimsu v Franciji, ki je označila uradni konec vojne v Evropi. Kaj pa se je dogajalo v prihodnjih dneh?

Po slovesnosti je bil organiziran tudi voden ogled po muzeju, ki je obiskovalcem omogočil vpogled v zgodovino taborišča in dogodkov, povezanih z njim. Skozi eksponate, fotografije in dokumente so obiskovalci lahko bolje razumeli grozote vojne ter pogum in odločnost tistih, ki so se borili proti nacizmu. Govorili pa smo tudi z osebo, ki je s pričevanjem orisala povojno obdobje tega območja.

Obeleževanje Dneva zmage in spomin na Stalag 18D sta opomin k zgodovini ter spodbuda za boljšo prihodnost, kjer prevladujejo strpnost, spoštovanje in mir.