V Beogradu je potekal obsežen študentski protest pod geslom “15. za 15“, kjer so se, po ocenah tujih medijev, zbrali več kot 500.000 ljudi, nekateri celo navajajo številko 800.000, medtem ko srbske oblasti poročajo o 110.000 protestnikih. Napetosti so se povečale v večernih urah.

Študenti, ki poudarjajo, da si prizadevajo za boljšo prihodnost in ne za rušenje obstoječega sistema, so shod organizirali v spomin na 15 žrtev nesreče v Novem Sadu, kjer se je 1. novembra zrušil nadstrešek železniške postaje. Protest, ki velja za največjega v zgodovini države, je sprva potekal mirno, a se je pozno zvečer situacija zaostrila.

Do incidenta je prišlo pred stavbo skupščine, tik pred zaključkom 15-minutnega molka v čast žrtvam. Zaradi dogajanja, ki je vneslo paniko med udeležence, so organizatorji prekinili shod in območje je bilo izpraznjeno. Po poročanju N1 Srbija naj bi bil uporabljen solzivec, nekateri pa omenjajo tudi zvočni top, kar je povzročilo množični beg protestnikov. Videoposnetki na družbenih omrežjih prikazujejo prizore panike, številni so poročali o občutku strahu in dezorientacije.

Očividci opisujejo, da je bil zvok podoben hrupu stampeda, vendar nihče ni vedel, od kod prihaja nevarnost. “Vsi smo se ozrli proti nebu. Zdelo se je, kot da se proti nam vali nekaj ogromnega, silovitega. Bilo je strašljivo,” je povedal eden izmed udeležencev. Drugi so navajali, da so občutili vibracije, podobne premikanju težje mehanizacije. “Kot da se proti nam vali tank, ki drobi vse pred seboj,” je opisal eden od protestnikov.

Že pred začetkom shoda ob 16. uri se je na prizorišču zbralo ogromno ljudi, zaradi česar so redarji množico usmerjali proti Slaviji, kjer se je nadaljevalo osrednje dogajanje. Po ocenah francoske tiskovne agencije AFP se je protestna kolona raztezala skoraj dva kilometra, napolnila je osrednje beograjske trge in glavne prometne povezave. Zaradi varnostnih razlogov so že zjutraj omejili delovanje javnega prevoza, študenti pa so opozorili, da je bil v mestu otežen dostop do družbenih omrežij.

Ključne zahteve protestnikov:

  • Popolna transparentnost pri obnovi novosadske železniške postaje, kjer je prišlo do tragične nesreče.
  • Razjasnitev ozadja nesreče.
  • Odgovornost oblasti za korupcijo.

Predsednik Aleksandar Vučić trdi, da so bile vse zahteve protestnikov že izpolnjene, zato ne namerava uvesti izrednih razmer, razen v primeru neposredne grožnje varnostnim silam. Napovedal je aretacije tistih, ki bi sprožali incidente, prav tako je zavrnil možnost oblikovanja prehodne vlade.

Oblasti so opozicijo obtožile poskusa destabilizacije države in vdora v institucije. Doslej so pridržali šest oseb. Študenti so se kljub temu ogradili od nasilja in poudarili, da ne dovolijo politične instrumentalizacije svojih zahtev.

Omejitve za novinarje so sprožile ostre odzive. Srbske oblasti so nekaterim novinarskim ekipam iz Slovenije in Hrvaške preprečile vstop v državo, kar je sprožilo ostre odzive v novinarskih organizacijah. Društvo novinarjev Slovenije (DNS) je to označilo za nesprejemljivo omejevanje medijske svobode in oblasti pozvalo, naj novinarjem omogočijo nemoteno opravljanje njihovega dela.

Posnetki: Hristifor Marković