Stražgonjca je v občini Kidričevo znana po svoji bogati tradiciji in močnem vaškemu duhu, ki ga prebivalci negujejo na različne načine. Eden od osrednjih simbolov kraja je kapelica, ki, čeprav leži na polju in ne v središču vasi, nosi veliko zgodovinsko in duhovno vrednost. Po mnenju strokovnjakov iz Zavoda za varstvo kulturne dediščine sega njena gradnja v pozno 18. ali zgodnje 19. stoletje, čeprav je na vratih zapisana letnica 1868, ki najverjetneje označuje le poznejšo obnovo. Kapelica je bila od nekdaj pomemben del verskih procesij, na katerih so vaščani prosili za dobro letino in ugodno vreme.

Z leti so se vaščani vedno znova trudili ohranjati kapelico v dobrem stanju. Pred približno 25 leti je doživela obsežno obnovo, nedavno pa so jo ponovno osvežili z novim premazom in obnovljenim napisom. Ob tej priložnosti so vaščani organizirali poseben dogodek, kjer je župnik Janko Strašek blagoslovil kapelico v prisotnosti več kot 50 domačinov. Dogodek je še dodatno povezal skupnost, saj je sledilo druženje ob hrani in pijači, ki so jo pripravile vaščanke. Skupaj so izrazili željo, da bi kapelica v svoji obnovljeni podobi ostala zaščitena še za prihodnje rodove.

Poleg skrbnega ohranjanja kulturne dediščine pa Stražgonjčani vsako leto organizirajo tudi tradicionalni poletni izlet, ki je postal priljubljena priložnost za krepitev medsebojnih vezi in raziskovanje različnih slovenskih regij. Po preteklih obiskih Gorenjske, Savinjske, Koroške in Prekmurja so se letos odločili za Belo Krajino. Pod vodstvom vaščana Klavdija, ki je tudi izkušen turistični vodnik, so raziskovali to čudovito regijo, znano po legendi o Zelenem Juriju.

Izlet se je začel s postankom v dolenjski prestolnici, nato pa so obiskali Šokčev dvor v Žuničih, kjer so spoznali tradicionalno kmečko življenje v Beli Krajini. Gostitelji so jim postregli z belokranjsko pogačo in šilcem domačega žganja. Po krajšem postanku v Metliki, kjer so se osvežili, so obiskali tudi »Brihtno glavo«, posebni muzej, kjer so se udeležili pouka, kot je potekal v 50. letih prejšnjega stoletja. Ob strogih navodilih tovarišice učiteljice so se vrnili v šolske klopi in se zabavali ob pouku, ki je marsikoga popeljal nazaj v preteklost.

Izlet so zaključili ob reki Kolpi v kampu Bela Krajina, kjer so uživali v kosilu in osvežitvi v vodi. Med potjo domov so že razpravljali o idejah za naslednji izlet, saj jim te skupne pustolovščine vsako leto prinašajo veliko veselja in krepijo njihovo skupnost.