Slovenski sindikati pozivajo delodajalce, naj zaposlenim omogočijo dodatna izplačila, kot so 13. plača, letne nagrade ali druga izredna finančna priznanja, skladno z določbami kolektivnih pogodb ali notranjih pravil podjetja. Prav tako priporočajo, da podjetja, kjer obstajajo možnosti, delavce dodatno spodbudijo z denarnimi ali nedenarnimi nagradami.

Rezultati in poslovna uspešnost Po podatkih Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je ob koncu preteklega leta 35,3 odstotka zaposlenih prejelo izplačilo na podlagi poslovne uspešnosti, povprečni znesek pa je znašal 977,91 evra. Statistični podatki kažejo, da so gospodarske družbe v primerjavi s preteklim letom dosegle še boljše rezultate, saj se je njihov neto dobiček po podatkih Ajpesa povečal za 10 odstotkov.

Poziv delodajalcem ZSSS poudarja: „Skladno z dobrimi rezultati podjetij pozivamo delodajalce, naj delavcem izplačajo poslovno uspešnost v najvišjem možnem znesku oziroma v višini, ki ustreza njihovim poslovnim dosežkom. Izpostavljamo, da so ta izplačila namenjena priznanju uspeha za preteklo obdobje in pričakujemo, da sklicevanje na morebitne prihodnje krize ne bo služilo kot izgovor za neizplačilo.“

Davčne ugodnosti izplačil Sindikat opozarja tudi na davčne ugodnosti, povezane s takšnimi izplačili. Zneski do višine povprečne mesečne bruto plače v Sloveniji so oproščeni dohodnine, zanje pa se obračunajo le prispevki za socialno varnost. Podjetja lahko takšna neobdavčena izplačila izvedejo do dvakrat letno, medtem ko zneski nad tem pragom zapadejo pod dohodnino in socialne prispevke.

Pomen izplačil za zaposlene Sindikati verjamejo, da so dodatna izplačila ključna za priznavanje truda zaposlenih in motivacijo za nadaljnje delo. ZSSS spodbuja podjetja, da z izplačili prispevajo k zadovoljstvu in finančni stabilnosti svojih delavcev ter s tem krepijo sodelovanje in lojalnost v podjetjih.