Maribor se že dlje časa spopada s pomanjkanjem dostopnih najemnih stanovanj, kar potrjujejo skrb vzbujajoči podatki o zmanjšanju števila neprofitnih stanovanj. Medtem ko cene na trgu najemnin naraščajo, številni prebivalci mesta ostajajo brez osnovne stanovanjske varnosti.
Zmanjšanje števila neprofitnih stanovanj Mestna svetnica Tatjana Frangež opozarja na to perečo težavo in poziva Mestno občino Maribor k bolj aktivnemu pristopu pri njenem reševanju. Med letoma 2008 in 2023 se je število stanovanj, ki jih upravlja Javni medobčinski stanovanjski sklad, zmanjšalo za 16 odstotkov. Leta 2008 je sklad razpolagal z 2.426 stanovanji, danes pa jih je na voljo le še 2.032. Svetnica to pripisuje odprodaji približno 400 stanovanj na podlagi odločitev preteklih mestnih uprav.
Velik razkorak med povpraševanjem in ponudbo Na zadnji razpis sklada za dodelitev neprofitnih stanovanj leta 2022 je prispelo okoli 1.000 vlog, stanovanje pa je prejelo le 29 prosilcev. Večina ostalih je bila prisiljena iskati stanovanja na zasebnem trgu, kjer so najemnine zelo visoke. Povprečna najemnina za garsonjero v Mariboru znaša okoli 300 evrov, kar je za mnoge prebivalce nedosegljivo.
Nezadostna ponudba za manjša gospodinjstva Več kot polovico prosilcev za neprofitna stanovanja predstavljajo samski posamezniki ali manjša gospodinjstva. Svetnica opozarja, da trenutna ponudba stanovanj teh potreb ne naslavlja ustrezno, kar dodatno poglablja stanovanjsko stisko.
Načrti za prihodnost Javni medobčinski stanovanjski sklad v prihodnosti načrtuje gradnjo novih stanovanj, med drugim na Vrbanski, Dvorakovi in Korenčakovi ulici. Poleg tega je v okviru projekta Republiškega stanovanjskega sklada predvidena gradnja dodatnih 300 stanovanj na Pobrežju.
Poziv k ukrepanju Svetnica Tatjana Frangež poziva Mestno občino Maribor, naj pospeši izvajanje projektov in poišče dodatne rešitve za zagotavljanje dostopnih najemnih stanovanj. Občina ima ključno vlogo pri reševanju te stanovanjske krize, ki vpliva na življenja številnih Mariborčanov.