Ob koncu marca so župani petih haloških občin – Podlehnik, Majšperk, Videm, Cirkulane in Zavrč – s skupno izjavo izrazili nasprotovanje načrtovani postavitvi vetrnih elektrarn v občinah Žetale in Rogatec. Čeprav podpirajo uporabo obnovljivih virov energije, menijo, da predlaganemu projektu primanjkuje temeljite presoje in analize.

V skupni izjavi so izpostavili pet ključnih razlogov za nasprotovanje in ob tem izrazili dvom v ekonomsko ter energetsko smiselnost vetrnic. Namesto tega predlagajo izkoriščanje geotermalne energije, ki po njihovem mnenju ponuja bolj trajnostne rešitve.

Odkar so župani jav­no izrazili svoje stališče, se je razprava še zaostrila. Spomnimo, da je župan Žetal Anton Butolen, ki se do projekta ni opredelil, po 27 letih napovedal odstop. Občina Žetale pa je medtem izstopila iz skupne blagovne znamke Visit Haloze, saj naj bi bil razvoj turizma na tem območju skromen.

Na nedavni novinarski konferenci so župani ponovno poudarili svoje pomisleke. Kritično so se odzvali na očitke, da njihove občine (razen Žetal) niso uradni udeleženci v postopku umeščanja vetrnic in zato naj ne bi bile pristojne za komentiranje. Ravno to pa župani vidijo kot sistemsko pomanjkljivost – menijo, da bi morala biti v postopek vključena širša skupnost, ki bo prav tako občutila posledice posega, čeprav se ta fizično ne bo zgodil znotraj njenih meja.

V svojem pozivu so poudarili, da bi vetrne elektrarne pomenile dolgoročno vizualno degradacijo naravne podobe Haloz, zmanjšale bi privlačnost območja za turizem ter negativno vplivale na naravno in kulturno dediščino, zlasti v bližini zaščitenih območij, kot sta gozd Belinovec in Donačka gora. Prav tako so zaskrbljeni zaradi bližine naselij, kjer naj bi vetrnice stale.

Župani verjamejo, da zastopajo glas približno 15.000 prebivalcev in upajo, da bo njihovo mnenje slišano – kljub omejitvam trenutne zakonodaje, ki po njihovem mnenju ne omogoča dovolj vključujočega pristopa.