Zaradi vročinskega vala, ki je zajel Slovenijo, je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) pozvala delodajalce, naj nemudoma sprejmejo vse potrebne ukrepe za zaščito zdravja in varnosti zaposlenih. Po opozorilih sindikatov visoke temperature predstavljajo resno tveganje za zdravje in življenje delavcev, zlasti tistih, ki delo opravljajo na prostem ali v zahtevnih mikroklimatskih razmerah.
V ZSSS poudarjajo, da vročinski valovi niso več le občasni vremenski pojavi, temveč postajajo stalnica sodobnega delovnega okolja. Zato bi moralo prilagajanje delovnih procesov ekstremnim temperaturam postati sestavni del odgovorne organizacije dela in zagotavljanja varnosti pri delu.
Posebej izpostavljeni so delavci v gradbeništvu, proizvodnji, logistiki, prometu, komunalnih dejavnostih in kmetijstvu, kjer delo pogosto poteka na neposrednem soncu ali v pregretih prostorih. Sindikati opozarjajo, da je zagotavljanje varnega in zdravega delovnega okolja zakonska obveznost delodajalcev.
Od delodajalcev pričakujejo prilagoditev organizacije dela in delovnega časa vremenskim razmeram, zagotovitev zadostnih količin pitne vode ter možnosti za ohladitev. Prav tako pozivajo k omogočanju pogostejših odmorov v senci ali klimatiziranih prostorih, zmanjševanju fizičnih obremenitev v času najvišjih temperatur ter zagotavljanju ustrezne zaščitne opreme in zaščite pred sončno pripeko.
»Gospodarski interesi ne smejo prevladati nad zdravjem ljudi. Noben rok, nobena pogodba in noben poslovni rezultat niso pomembnejši od zdravja in življenja delavk in delavcev,« opozarjajo v ZSSS.
Po njihovem mnenju ni sprejemljivo, da zaposleni brez ustrezne zaščite opravljajo najtežja fizična dela na žgočem soncu ali v pregretih delovnih prostorih, medtem ko se za prebivalstvo že izdajajo opozorila in prilagajajo aktivnosti na prostem zaradi nevarnosti visokih temperatur.
Predsednik ZSSS Andrej Zorko je poudaril, da delavci niso strošek proizvodnje, temveč ljudje, katerih zdravje in življenje morata biti vedno na prvem mestu.
Sindikat je hkrati pozval Inšpektorat Republike Slovenije za delo, naj v času vročinskih valov okrepi nadzor nad izvajanjem predpisov s področja varnosti in zdravja pri delu ter dosledno ukrepa ob ugotovljenih kršitvah.
Delavce in člane sindikatov pozivajo, naj o neustreznih delovnih pogojih obvestijo sindikalne predstavnike, zaupnike za varnost in zdravje pri delu ali pristojne nadzorne organe. Od inšpekcijskih služb pričakujejo ničelno toleranco do praks, ki zaradi vročine ogrožajo zdravje in varnost zaposlenih.
V ZSSS ob tem poudarjajo, da se varnost in zdravje pri delu ne zagotavljata šele po nastanku zdravstvenih težav ali nesreč, temveč predvsem z njihovim preprečevanjem. Prepričani so, da nihče ne sme biti prisiljen tvegati svojega zdravja ali življenja zaradi hitrejšega ali cenejšega delovnega procesa.


















