V Sloveniji so lani zabeležili 164.803 ton zavržene hrane, kar predstavlja devetodstotno rast v primerjavi s prejšnjim letom. Glavni razlog za to povečanje je večja količina odpadne hrane v sektorju proizvodnje hrane, kjer se je količina neuporabne hrane skoraj podvojila.
V trgovinskem sektorju so količine zavržene hrane narasle za 7 %, v gospodinjstvih pa za 2 %. Povprečni prebivalec Slovenije je lani zavrgel 78 kg hrane.
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo se je odločilo za analize odpadne hrane v gospodinjstvih, da bi bolje razumeli vrste in količine zavržene hrane. Javno podjetje Snaga Maribor bo izvedlo te analize v dveh sezonah – jeseni/zimi in spomladi/poleti. S tem pristopom bodo spremljali sezonske spremembe v količini in vrstah odpadne hrane.
Zbiranje odpadne hrane bo potekalo na izbranih območjih, vključno z Mariborom, Miklavžem na Dravskem polju, Rušami, Kungoto, Lovrencem na Pohorju, Pesnico, Selnico ob Dravi in Staršami. Na teh območjih bodo v posameznem obdobju zbrali sedem vzorcev, težkih vsaj 300 kg, ki bodo razdeljeni na 11 frakcij, ki vključujejo užitni in neužitni del hrane.