Gospodarska zbornica Slovenije je ponovno gostila Vrh slovenskega gospodarstva, ki je namenjen dialogu med gospodarstvom in vlado. Letošnji dogodek je potekal pod geslom “Ne čakaj pomladi, ne čakaj na maj”, s poudarkom na aktualnih izzivih in priložnostih v ključnih strateških področjih.

Fokus na energetski prehod in digitalizacijo

Osrednje razprave so bile posvečene energetski neodvisnosti s spodbujanjem proizvodnje energije iz obnovljivih in nizkoogljičnih virov. To bi Sloveniji omogočilo večjo samozadostnost in izboljšalo energetsko učinkovitost.
Udeleženci so razpravljali tudi o:

  • kibernetski varnosti kot ključni komponenti digitalne transformacije,
  • potrebah po naložbah v tehnološke inovacije,
  • zaščiti pred kibernetskimi grožnjami, ki so vse bolj prisotne.

Trajnostno kmetijstvo za prehransko varnost

Pomemben del dogodka je bil posvečen prehranski varnosti. Izpostavljena je bila potreba po trajnostnem kmetijstvu in zmanjšanju odvisnosti od uvoza surovin, kar je ključno za odpornost slovenskega gospodarstva.

Razprave z vrhom vlade

Na okrogli mizi, kjer je sodeloval minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, so se udeleženci osredotočili na zagotavljanje energetske, prehranske in kibernetske varnosti.

Dogodek je sklenil premier Robert Golob z nagovorom, v katerem je naslovil aktualne gospodarske izzive. Posebej je izpostavil problematiko novega sistema obračunavanja omrežnine za elektriko, ki je mnogim podjetjem zvišal stroške.

Napovedi in rešitve

Premier je napovedal možnost uvedbe posebnega zakona za prilagoditev tarifnih postavk. Za ta namen bo ustanovljena delovna skupina pod okriljem Ministrstva za okolje, podnebje in energijo ter Gospodarske zbornice Slovenije. Njena naloga bo zagotavljanje pravičnosti in sorazmernosti novega tarifnega sistema.

Vrh slovenskega gospodarstva je tako tudi letos pokazal, da lahko odprt dialog med gospodarstvom in vlado pripomore k iskanju učinkovitih rešitev za trajnostni razvoj Slovenije.