Decembra lani so upokojenci prejeli dodatek k pokojnini, imenovan ‘zimski dodatek’, vendar letos tega izplačila ne bo. Prva sprememba pokojnin bo redna uskladitev, ki bo izvedena februarja 2024, in bo veljala za obdobje od 1. januarja 2024 naprej.
Uskladitev pokojnin
Kot poroča Forbes Slovenija, iz predloga proračunske zakonodaje za prihodnje leto izhaja, kakšen bo letni dodatek, ki ga upokojenci običajno prejmejo sredi leta. Uskladitev pokojnin je odvisna od rasti povprečne bruto plače in povprečne inflacije. Podatek o letošnji inflaciji bo znan na zadnji dan leta, medtem ko bo podatek o rasti povprečne bruto plače za leto 2024 objavljen februarja.
Na podlagi teh podatkov bo Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) pripravil izračune in predlagal svetu zavoda odločitev o višini uskladitve pokojnin in drugih prejemkov.
Razprava in predvidena višina letnega dodatka
Svet zavoda bo o predlogu uskladitve verjetno razpravljal v drugi polovici februarja, nato pa bo izveden tudi poračun za pokojnine za januar. Predlog zakona o izvrševanju proračuna za prihodnje leto razkriva, da bo letni dodatek za upokojence, ki ga običajno izplačajo z junijsko pokojnino, predvidoma višji za približno pet evrov v primerjavi z letošnjim.
Upočasnjena uskladitev pokojnin in pomanjkanje ‘zimskega dodatka’ sta zaskrbljujoča za mnoge upokojence, ki se soočajo z naraščajočimi življenjskimi stroški. Občutna inflacija in spremembe v pokojninskem sistemu ostajajo ključna vprašanja, ki jih je potrebno obravnavati za zagotavljanje stabilnosti in dostojnega življenja upokojencev.















