Spremembe zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti

Ministrstvo za delo je pripravilo osnutek sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti, ki ga bo predstavilo obema socialnima partnerjema na sestanku prihodnji petek. Med drugim predlaga odpravo evidentiranja odmorov ter možnost, da se evidentiranje nekaterih drugih podatkov prilagodi s kolektivno pogodbo dejavnosti.

Zadnja sprememba zakona določa, da je treba voditi evidence za vse delavce, ki na katerikoli pravni podlagi opravljajo delo pri delodajalcu, pod pogojem, da ga opravljajo osebno, so vključeni v delovni proces delodajalca ali pretežno uporabljajo sredstva, ki so del delovnega procesa delodajalca. To vključuje zaposlene na avtorskih in podjemnih pogodbah ter študente in dijake.

Ministrstvo zdaj predlaga odstranitev določbe, ki zahteva vodenje evidence za osebe, “ki opravljajo delo na način, da pretežno uporabljajo sredstva za opravljanje dela, ki so del delovnega procesa delodajalca”. Ta predlog izhaja iz ugotovitve, da je ta določba v povezavi z drugimi neustrezna, saj lahko nepotrebno zajame tudi tiste, ki delo ne opravljajo osebno, niso vključeni v delovni proces delodajalca ali opravljajo delo s sredstvi delodajalca, vendar ne pod njegovim nadzorom in v skladu z njegovimi navodili.

Glede na zadnjo novelo so delodajalci obvezani beležiti število opravljenih ur, nadur, čas prihoda in odhoda delavca, izrabo odmora med delovnim časom, opravljene ure v drugih posebnih pogojih dela ter neenakomerno razporejenem delovnem času. Evidenca mora vsebovati tudi tekoči seštevek ur v tednu, mesecu ali letu, da so jasno razvidne plus ali minus ure.

Ministrstvo za delo zdaj ugotavlja, da vpis podatkov o odmoru prinaša le dodatne obveznosti brez dodane vrednosti. Predlagajo odstranitev evidentiranja izrabe in obsega odmora med delovnim časom, saj bi vpisovanje začetka in zaključka odmora bilo nesorazmerno glede na administrativno obremenitev.