Peta izvedba nacionalne pobude Polni zagona, kolesarimo v službo se v letu 2026 zaključuje z najboljšimi rezultati doslej. Letošnji izziv je zabeležil rekordno rast in pokazal, da poskusna vožnja s kolesom na delo uspešno prehaja v vsakodnevno navado zaposlenih.
Letos je sodelovalo kar 2.673 aktivnih kolesarjev, kar je proti lanskemu letu 49% rast. Sodelovalo je 221 ekip in 167 delodajalcev, skupaj pa so prekolesarili kar 406.788 kilometrov.
Pobuda je letos prvič dosegla prav vse slovenske regije, pri čemer so Koroška, Goriška, Savinjska, Obalno-kraška, Posavska, Pomurska in Primorsko-notranjska regija delež kolesarjev več kot podvojile. Ljubljana je ponovno osvojila prvo mesto pri deležu sodelujočih prebivalcev, Maribor pa je s približno podvojitvijo števila kolesarjev dosegel visoko tretje mesto.
Podatki dokazujejo pomemben vpliv delodajalcev na trajnostno mobilnost zaposlenih. Z zagotavljanjem ustrezne infrastrukture, kot so kolesarnice in garderobe, ter s spodbujanjem ekipnega duha lahko podjetja uspešno transformirajo vsakodnevne potovalne navade. Pozitiven zgled posameznika namreč aktivira ekipo, ta pa celotno organizacijsko strukturo. Med delodajalci je po številu sodelujočih kolesarjev prvo mesto osvojila Krka, nato Novartis, Policija ter Ministrstvo za finance s Finančno upravo.



















