V Sloveniji vsako leto za rakom zboli več kot 8.000 moških, kažejo podatki Registra raka Republike Slovenije, ki deluje v okviru Onkološkega inštituta Ljubljana.

Najpogostejša raka pri moških sta nemelanomski kožni rak in rak prostate, vse pogosteje pa se pojavljata tudi pljučni rak ter rak debelega črevesa in danke. Med mlajšimi moškimi je najpogostejši rak mod, poudarjajo na inštitutu.

Movember: Mesec ozaveščanja o zdravju moških

Onkološki inštitut Ljubljana ter Državni program obvladovanja raka tudi letos aktivno sodelujeta v movembru – mesecu ozaveščanja o zdravju moških, preventivi in zgodnjem odkrivanju raka. Po besedah vodje multidisciplinarnega tima za raka prostate na Onkološkem inštitutu Ljubljana, Janke Čarman, so kampanje, kot je Movember, ključne: “Moški pogosto premalo skrbijo za svoje zdravje, zato je movember izjemno pomemben za spodbujanje odgovornega odnosa do zdravja.”

Pomembna dejstva in priporočila

Statistični podatki kažejo, da bo vsak drugi moški, rojen leta 2021, do svojega 75. leta starosti verjetno zbolel za rakom. Ključno je, da moški poznajo dejavnike tveganja, prepoznajo zgodnje znake in redno sodelujejo v presejalnem programu Svit, ki je namenjen zgodnjemu odkrivanju raka na debelem črevesu in danki.

Preventiva in zgodnje odkrivanje bolezni vodita k boljšim izidom zdravljenja, višji stopnji preživetja in boljši kakovosti življenja, dodaja Čarman.

V letu 2021 je v Sloveniji za rakom prostate zbolelo 1.617 moških, umrlo jih je 487. Za rakom mod je v istem letu zbolelo 122 moških, umrlo jih je sedem, za pljučnim rakom pa je zbolelo 945 moških, od tega jih je umrlo 723.

Kaj svetujejo strokovnjaki?

Strokovnjaki iz Onkološkega inštituta Ljubljana in Državnega programa obvladovanja raka priporočajo moškim, naj poskrbijo za zdrav življenjski slog, redno izvajajo samopreglede mod in se vključujejo v presejalni program Svit. Z ozaveščanjem in odgovornostjo do lastnega zdravja lahko pomembno pripomorejo k zgodnjemu odkrivanju in uspešnejšemu zdravljenju bolezni.