Domovi za starejše se vse pogosteje soočajo s pomanjkanjem negovalnega kadra, kar povzroča resne težave pri sprejemu novih stanovalcev – kljub razpoložljivim posteljam jih zaradi kadrovske podhranjenosti marsikje ne morejo zapolniti.
Tako je tudi v Lenartu, kjer imata doma Sveti Lenart in Sveta Agata skupaj kar 16 praznih postelj, ki jih ne morejo zapolniti zaradi pomanjkanja osebja. Podobne izzive ima tudi Dom upokojencev Ptuj, medtem ko v Ormožu trenutno nimajo teh težav – se pa tudi tam soočajo s pomanjkanjem zdravstvenega kadra.
V domovih v Lenartu, ki jih upravlja Dom Lenart, trenutno biva 218 stanovalcev, zanje pa skrbi 140 zaposlenih. A to, kot poudarja direktor Zlatko Gričnik, ne zadostuje potrebam. Največ težav imajo pri nadomeščanju odsotnih delavcev, zlasti srednjih medicinskih sester in bolničarjev-negovalcev. “To ni le lokalna težava, temveč razširjena problematika po vsej državi,” opozarja.
V želji po izboljšanju razmer se v Domu Lenart aktivno trudijo pritegniti nov kader: sodelujejo z izobraževalnimi ustanovami, ponujajo štipendije in spodbujajo dodatno izobraževanje. Tako trenutno štipendirajo eno osebo za poklic zdravstvenega tehnika, dodatno pa so pet zaposlenih vključili v usposabljanje za delo bolničarja-negovalca. “Nove stanovalce bomo lahko sprejeli šele, ko bomo imeli dovolj kadra, saj ne smemo ogroziti kakovosti oskrbe,” še poudarja Gričnik in se zahvaljuje zaposlenim, ki kljub težkim razmeram ostajajo predani pomoči starejšim.
Tudi v enoti Doma upokojencev Ptuj na Žabjaku ostajajo neizkoriščene postelje – varovana enota s 12 mesti še vedno ni odprta, ker primanjkuje medicinskih sester. V preostalih enotah pa imajo trenutno polno zasedenost. Direktorica doma Vesna Šiplič pojasnjuje, da najbolj primanjkuje srednjih medicinskih sester: “Trenutno imamo odprte tri razpise – tako za srednje kot diplomirane medicinske sestre. Prav tako stalno iščemo oskrbovalni kader: strežnice, kuhinjsko osebje in gospodinje-oskrbovalke.”