Z začetkom nove plačne reforme v javnem sektorju, ki bo veljala od novega leta, se obetajo višje plače za zaposlene v vrtcih. V Vrtcu Ptuj že prilagajajo sistemizacijo delovnih mest v skladu z novo Kolektivno pogodbo za področje vzgoje in izobraževanja. Čeprav zaposleni te spremembe pozdravljajo, pa bo dvig ekonomske cene vrtca pomenil dodatno finančno breme za starše in lokalne skupnosti.

Dvig plač zaposlenih

V letu 2024 bo 135 zaposlenih v Vrtcu Ptuj doživelo dva dviga plače:

  • Januarja za 100 evrov,
  • Oktobra še za dodatnih 100 evrov.

Postopno zviševanje plač se bo nadaljevalo do leta 2028. Poleg tega novi plačni sistem odpravlja prakso, po kateri je 23 % zaposlenih – vključno s čistilkami, kuharji, hišniki in pericami – prejemalo plače, nižje od zakonsko določene minimalne plače.

Povečani stroški za vrtec in starše

Povišanje plač bo za Vrtec Ptuj pomenilo mesečni dodatni strošek v višini približno 16.900 evrov. Če bi se ta znesek razporedil med 757 otrok, bi to pomenilo:

  • Povečanje cene vrtca za najmanj 22 evrov mesečno na otroka.
  • 3,2-odstotni dvig ekonomske cene vrtca.

Kljub temu bo dejanski dvig cene vrtca verjetno višji, saj bodo na stroške vplivali tudi dodatni dejavniki, kot so višji regres, napredovanja in prilagoditve plač inflaciji.

Finančne obremenitve za starše in občine

Dvig cene vrtca bo pomenil:

  • Večje finančno obremenitev za starše, ki bodo morali kriti višjo ceno oskrbnine.
  • Povečanje občinskih proračunov, saj morajo občine sofinancirati del nastalih stroškov.

Plačna reforma, čeprav nujna in dobrodošla za izboljšanje položaja zaposlenih, odpira vprašanja o vzdržnosti financiranja vrtcev ter bremenu, ki ga bodo občutili starši in lokalne skupnosti.