Ministrstvo za solidarno prihodnost si prizadeva vzpostaviti čim bolj dostopen in razumljiv sistem dolgotrajne oskrbe za vse državljane. V ta namen bo klicni center 114 od danes naprej uradno na voljo tudi za vprašanja s tega področja. Že pred uradnim začetkom so zabeležili približno 250 klicev, največ z željo po konkretnih rešitvah.

Klicni center bo tako zdaj vsak delovni dan med 8. in 16. uro poleg informacij o poplavah iz avgusta 2023 in predlogu pokojninske reforme nudil tudi podporo glede dolgotrajne oskrbe, kar so v ponedeljek tudi javno napovedali.

Po besedah vodje centra Matjaža Florjanca Lukana so bili klicatelji največkrat zainteresirani za to, kako jim lahko zakon o dolgotrajni oskrbi pomaga pri konkretnih osebnih ali družinskih situacijah. Presenetljivo pa jih je le redke zanimal prispevek za dolgotrajno oskrbo, ki bo stopil v veljavo 1. julija – zaposlenim in delodajalcem bo odmerjen v višini enega odstotka od bruto plače, upokojencem pa en odstotek od neto pokojnine. Florjanc Lukan je poudaril, da so mnogi ta prispevek sprejeli pozitivno: »Nekdo z 800 evri pokojnine je na primer dejal, da osem evrov mesečnega prispevka ni veliko v primerjavi s koristmi, ki jih bo imel.«

Veliko klicev je prišlo s strani upokojencev, ki bi želeli pridobiti status družinskega oskrbovalca. Predlog novele zakona, ki ga bo danes predvidoma obravnavala vlada, jim bo to tudi omogočil. Svetovalci so jih povezali s pristojnimi centri za socialno delo.

Zanimanje je bilo izrazito tudi za pravico do dolgotrajne oskrbe na domu, ki se bo začela izvajati s 1. julijem. Klicatelje je zanimalo predvsem, kdaj bodo lahko oddali vlogo. Svetovalci pa zdaj neposredno slišijo, kaj pomeni pomanjkanje oskrbe v praksi. Eden od klicateljev je denimo opisal primer matere z omejeno gibljivostjo, ki živi sama 40 kilometrov stran in noče v dom za starejše, zato jo osebno obiskuje vsak drugi ali tretji dan in ji pomaga, kolikor zmore.

Prejšnji članekPodravska regija med regijami z najnižjo stopnjo delovno aktivnih prebivalcev
Naslednji članekZačetek kopalne sezone na Mariborskem otoku z novim cenikom