Junija večja proizvodnja elektrike

Neto proizvodnja električne energije v Sloveniji je junija znašala 1355 gigavatnih ur (GWh), kar je šest odstotkov več kot maja in 22 odstotkov več kot junija lani. Proizvodnja v hidroelektrarnah (HE) je bila za 56 odstotkov, v termoelektrarnah za devet odstotkov in v jedrski elektrarni za tri odstotke večja kot pred enim letom.

Kot je danes objavil državni statistični urad, je proizvodnja v HE junija znašala 469 GWh, kar je 17 odstotkov manj kot maja in 56 odstotkov več kot junija lani.

V termoelektrarnah je bila proizvodnja s 311 GWh na mesečni ravni večja za 122 odstotkov, v medletni primerjavi pa devet odstotkov večja. V jedrski elektrarni pa je bilo proizvedene 495 GWh elektrike, štiri odstotke manj v mesečni in tri odstotke več v medletni primerjavi.

Slovenija je junija uvozila 459 GWh električne energije, kar je 39 odstotkov manj kot maja in kot junija lani. Izvozila pa je 823 GWh elektrike, na mesečni ravni 16 odstotkov manj, medletno pa osem odstotkov več. Gospodinjstva so junija porabila 222 GWh ur elektrike, s čimer je bila poraba za 12 odstotkov manjša kot maja in šest odstotkov manjša kot junija lani.

Poraba poslovnih subjektov je bila s 607 GWh v mesečni primerjavi dva odstotka večja, v medletni primerjavi pa 10 odstotkov manjša. Pri tem je z 290 GWh prevladovala predelovalna dejavnost. Večji proizvodnji električne energije v termoelektrarnah je sledil tudi porast porabe goriv. Skupna poraba goriv je bila tako za tri odstotke večja kot pred enim letom.

Junija se je glede na maj oskrba z rjavim premogom in lignitom povečala za 185 odstotkov, s petrolejskim gorivom za reaktivne motorje za 116 odstotkov, z drugimi naftnimi proizvodi za 30 odstotkov in z motornim bencinom za 24 odstotkov. Zabeležili so zmanjšanje oskrbe z ekstra lahkim kurilnim oljem za 25 odstotkov, zemeljskim plinom za 14 odstotkov, koksom za osem odstotkov in utekočinjenim naftnim plinom za pet odstotkov.

V primerjavi s prejšnjim junijem pa so porasle količine oskrbe z ekstra lahkim kurilnim oljem za 43 odstotkov, drugimi naftnimi proizvodi za 39 odstotkov, petrolejskim gorivom za reaktivne motorje za 25 odstotkov, motornim bencinom za 12 odstotkov in zemeljskim plinom za pet odstotkov.