Načrtovani dvig davka na sladke in energijske pijače je povzročil nemir med gospodarstveniki. V Združenju industrije pijač menijo, da bo ta ukrep negativno vplival na potrošnike in gospodarstvo.
Vlada je sprejela paket predlaganih davčnih sprememb, ki vključujejo povečanje davka na 22 odstotkov za pijače z dodanim sladkorjem ali sladili ter energijske pijače.
Medtem ko vlada trdi, da bo ta ukrep prispeval k bolj konkurenčnemu gospodarstvu in izboljšanju javnega zdravja, Združenje industrije pijač pri Gospodarski zbornici Slovenije ostro nasprotuje, saj opozarja na škodljive posledice za gospodarstvo in potrošnike. Po njihovem mnenju je dvig davka z 9,5 odstotka na 22 odstotkov “neprimeren in zelo škodljiv.”
Ocenjujejo, da bo takšno povišanje davka povzročilo zvišanje maloprodajnih cen za deset do 20 centov, kar bi lahko potrošnike spodbudilo k iskanju cenejših alternativ ali nakupovanju v tujini. Posledično bi to lahko zmanjšalo prodajo na domačem trgu, sprožilo nepričakovane reakcije trgovcev in zmanjšalo gospodarsko aktivnost proizvajalcev pijač. Prav tako opozarjajo, da ukrep ne bo imel dolgoročnega vpliva na izboljšanje javnega zdravja, saj sladke pijače predstavljajo le dva do tri odstotke celotne energijske vrednosti dnevne prehrane, zato dvig davka po njihovem mnenju ne bo bistveno vplival na zmanjšanje porabe sladkorja.