spot_img

NK Maribor izgubil še petič zapored in izpadel proti HJK Helsinkom

V zadnjem tednu

Na stadionu Bolt arena sta se v povratnem obračunu 3. predkroga Lige Europa pomerila HJK Helsinki in NK Maribor. Vijoličasti so, glede na zaostanek s prve tekme, od uvodne  minute izvajali visok pritisk na finsko obrambo. Zdelo se je, da je Radovan Karanović ekipo poslal na igrišče, v želji po čim prejšnjem vodstvu. Prvo resno priložnost si je Maribor priigral v 12. minuti, ko je z iznajdljivim preigravanjem zablestel Jan Repas, a je z roba šestnajsterca za las zgrešil desno vratnico gola Conorja Hazarda.

Obetaven začetek in anemičen zaključek polčasa

Na drugi strani so bili ob začetku 18. minute nevarni Helsinki, predložek je v kazenski prostor poslal David Brownie, žogo pa je z glavo preslabo zadel Malik Aboubakari. Maribor je odgovoril z imenitno potezo Roka Kronavetra, ki je s peto žogo nastavil Ivanu Brniću. Slednji pa je z zavitim strelom za slab meter zgrešil vrata Helsinkov. Sledilo je obdobje »raztrgane« igre«, ko nobena od ekip ni uspela zadržati žoge v svoji posesti…

V 33. minuti se je že zdelo, da je obračun skupno že zaključen, Finci so po prostem strelu preko Malika Aboubakarija dosegli zadetek, a je bil ta zaradi prekrška Ganca v napadu naknadno razveljavljen. Velika sreča za Maribor, ki v zadnjih tekmah obupno reagira na vsak malo nevarnejši predložek v svojemu kazenskemu prostoru.

Tekma v zaključku prvega polčasa ni več ponudil resnih situacij. Omeniti je edino potrebno domneven prekršek finske obrambe nad Rokom Baturino, ko avstrijskemu sodniku Tobiasu Stielerju ne bi noben očital, če bi pokazal na belo piko. Prvi polčas se je končal brez zadetkov, 0-0.

Želja in borba da, realizacija nikakor

Med odmorom se je vijoličastim pridružil tudi športni direktor Marko Šuler, kateri je verjetno bolj odigral vlogo motivatorja. Radovan Karanović se je med polčasom odločil v igro poslati Žana Vipotnika in Marina Laušića, v slačilnici pa “sta ostala” Rok Kronaveter in Ivan Brnić. Po obetavnih poizkusih Maribora pa šok, po napaki Vladana Vidakovića je podal Lucas Lingman,  do neoviranega strela pa prišel Santeri Hostikka in rutirnirano premagal Menna Bergsna za 1-0.

Po hitrem zaostanku je Karanović menjal še tretjič, iz igre je povlekel Marka Božića, vanjo pa poslal še tretjega napadalca Roka Sirka. Mariborčanom sicer ne moremo očitati borbe in želje po preobratu, a so bili ponovno totalno nenevarni v zadnji tretjini igrišča. Prav neverjetno je spremljati napadalne akcije vijoličastih v zadnjih petih tekmah, številne priložnosti in polpriložnosti, a venomer isti zaključek; brez zadetka.

Vijoličasti so tako zakockali idealno priložnost za uvrstitev v enega izmed evropskih tekmovanj oz. vsaj v tretje rangirano Konferenčno ligo. Pot do tja pa bo po porazu proti Helsinkom izjemno težko uresničljiva. V Play offu Confrence Leauge jih namreč čaka romunski prvak CFR Cluj (vrednost po Transfermarktu 29,66 milijonov evrov). Če poenostavimo;  Maribor je s porazom proti Fincem praktično že zaključil z igranjem v Evropi. Pa tako dobro je kazalo po zmagi nad Shakhtyor Soligorskom v prvem predkrogu UEFA Champions League