spot_img

NK Maribor po začetniški napaki obrambe nesrečno izgubil proti Sheriffu

V zadnjem tednu

- Oglas - spot_img

Na stadionu Zimbru v moldavski prestolnici Kišinjev sta se v povratnem obračunu 2. predkroga kvalifikacij za Ligo prvakov pomerila Sheriff Tiraspol in NK Maribor. Trener Radovan Karanović se je v primerjavi s tekmo v Ljudskem vrtu odločil za veliko presenečenje.

Namesto poškodovanega Martina Milca je začel Gregor Sikošek, levi štoperski položaj je zasedel Sven ŠoštariČ Karić. Najbolj nepričakovano pa je priložnost od prve minute dobil Rok Sirk, ki je z kapetanskim trakom zaigral na poziciji desnega wingerja. Vijoličasti so sicer prvič po zares dolgem času zaigrali v sistemu    5-4-1.

Taktičen začetek tekme obeh ekip

Obračun se je sicer začel v izredno taktičnem slogu na obeh straneh, Moldavci so bili več pri žogi a globokega obrambnega bloka Mariborčanov nikakor niso uspeli prebiti. Slednji so igrali pametno in pragmatično, prvo omembe vredno priložnost so si priigrali v 15. minuti, iz prostega strela je podajal Sikošek, žoga je prišla do Roka Baturine, a le-tega je uspela ustaviti Sheriffova obramba.

Moldavski prvaki so v naslednjih minutah vršil visok pritisk na vijoličasto obrambo, ki je bila že vidno “na škrgah”. Zanesljiv v vratih je bil Menno Bergsen, a se je zdelo da “gol visi v zraku”. Mariborčani so redko prihajali na nasprotnikovo polovico, a ko jim je to uspelo so bili venomer nevarni. V 38. minuti je po podaji Ivana Brnića na robu kazenskega prostora prišel Sikošek, tik pred udarcem na gol pa je žogo izbil Renan Guedes.

Ob koncu polčasa pa srhljiv prekršek nad Ninom Žugljem, ki je po padcu z glavo zadel reklamne panoje. Karanoviću se je po domače rečeno “utrgalo”, predvsem ob dejstvu možnega ogrožanja prestopa k norveškemu prvoligašu Bodo Glimtu (v igri je namreč milijonski prestop 22- letnega Korošca.) Resnih priložnosti nato nismo več videli, tako da se je taktična “šahovska partija” končala z začetnim rezultatom 0-0.

Izrazit pritisk Sheriffa ob začetku drugega polčasa

Drugi polčas se je začel s ponovnim visokim pritiskom domačinov, ki so bili zelo nevarni. Preko Rasheeda Ibrahima Akanbija so v 48. minuti stresli prečko, po kasnejšem kotu pa je bil z glavo za las nenatančen štoper Stjepan Radeljić. Sheriff je nadaljeval z napadalno podobo, Maribor pa je na drugi strani z velikimi težavami držal “nulo” v obrambi.

V 59. minuti je z velike razdalje streljal Cedric Badolo, a za nekaj centimetrov zgrešil vrata Bergsna. Maribor je v obdobju zadnje tretjine srečanja počasi začel vzpostavljati ravnovesje na igrišču. Izpeljal je tudi akcijo po podaji Sikoška, a Rok Sirk, zaradi bloka moldavske obrambe ni uspel priti do nevarnejše priložnosti.

Karanović se je v 73. minuti odločil za dvojno menjavo, iz igre sta odšla današnji kapetan Rok Sirk in Aljaž Antolin , namesto njiju pa sta priložnost dobila izkušeni Rok Kronaveter in premierno Luka Uskoković. Sledilo je obdobje raztrgane igre na obeh straneh, so pa vidno pošle moči domačinom, ki niso bili niti približno več tako nevarni kot v prvih 70. minutah. Mariborčani so to izkoristili, “stopili na žogo” in čakali na svoje priložnosti iz proti-napadov.

Boleč poraz v izdihljajih srečanja, nadaljevanje poti proti HJK Helsinkom

V 88. minuti prva večja napaka Maribora. Iz prostega strela je podajal Abou Outtara, začetniško napako pa si je privoščil eden najbolj izkušenih Nemanja Mitrović. Pionirska obrambna akcija pa se na takšnem nivoju, kot so kvalifikacije za Ligo prvakov kaznuje v vsakem primeru. Tako je bilo tudi tokrat, po odbitku je srečno zadel Momo Yansane.

Tekma se je tako končala z 1-0, izredno nesrečno in boleče za vijoličaste, a nogomet na evropskem nivoju je zelo nehvaležen. Kaznovana je vsaka napaka, pa četudi se ekipa korektno drži celotno tekmo. Mariborčani sicer nadaljujejo evropsko pot v kvalifikacijah za Ligo Europa, kjer jih čaka finski prvak HJK Helsinki (slednji je proti češki Viktoriji Plzen izgubil s skupnim rezultatom 7-0).