Vse več mladih je depresivnih

Rezultati lanske šeste zaporedne raziskave, ki jo je izvedel Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), kažejo, da približno tretjina mladostnikov trpi zaradi povišane verjetnosti depresije. V zadnjem letu se je občutka osamljenosti zavedalo vsak šesti mladostnik, medtem ko je več kot tretjina med njimi poročala o rednem doživljanju vsaj dveh psihosomatskih simptomov.

Primerjava podatkov raziskave Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju med mladostniki, ki jo NIJZ vsake štiri leta izvaja v sodelovanju z Svetovno zdravstveno organizacijo (SZO), iz obdobij pred in po epidemiji covida-19 kaže na zvišanje odstotka mladostnikov v starosti 11, 13, 15 in 17 let s povišano verjetnostjo depresije. O rednem (tedenskem) doživljanju vsaj dveh psihosomatskih simptomov poroča 35,7 odstotka mladostnikov, so zapisali na spletni strani NIJZ. Mladostniki najpogosteje doživljajo nervozo, nespečnost in razdražljivost.

V obdobju 20 let, v katerem je potekala mednarodna raziskava, se je zmanjšal delež mladostnikov, ki svoje zdravje ocenjujejo kot odlično. Stopnja občutkov osamljenosti, ki so predvsem bolj izraziti pri dekletih, se povečuje s starostjo. Poleg tega se povečuje tudi odstotek mladostnikov z visokimi stopnjami anksioznosti.

Težave z anksioznostjo se pogosteje pojavljajo med dekleti ter med 15- in 17-letniki. Hkrati pa so slednji bolj dovzetni za povišano tveganje za depresijo v primerjavi s fanti in mlajšimi mladostniki.