V Mariboru danes uradno odpirajo Kulturno četrt Minoriti

Poleg dvoran nekdanjega minoritskega samostana, v katerem domuje Lutkovno gledališče Maribor (LGM), zajema še zunanji avditorij, Minoritsko cerkev, Sodni stolp in objekt Tri babe pri tržnici.

Nov kulturni center med Lentom in osrednjo mariborsko tržnico je začel nastajati pred več kot desetimi leti, ko je občina obnovila vrsto let prazen in propadajoč nekdanji minoritski samostan ter vanj naselila lutkovno gledališče. Sledila je obnova sosednje Minoritske cerkve, ki zdaj služi kot glasbeno in razstavno prizorišče, nedavno pa se je občina lotila še obnove Vojašniškega trga z delno rekonstrukcijo srednjeveškega zidu ter obnovo Sodnega stolpa in objekta Tri babe, v katerem je zdaj info točka, kmalu pa naj bi tam zaživela tudi Lutkovni muzej in gostinski lokal.

Nova točka gravitacije v mestu

Organizacijsko bo območje s skupno petimi prizorišči del javnega zavoda LGM, ki je že doslej poleg stavbe nekdanjega samostana upravljal Minoritsko cerkev, zunanji avditorij in Sodni stolp, ki je bil pred obnovo pod okriljem Narodnega doma Maribor. Dogodki bodo tudi v Muzeju najstarejše trte na svetu, ki so ga postavili v nekdanji hladilnici ledu na poti proti Hiši Stare trte.

“Naša vizija je ekskluzivne prostore napolniti s kakovostno umetnostjo,” je napovedala organizatorka umetniških vsebin v Kulturni četrti Minoriti Ksenija Repina.

Dosedanji dogodki, kot na primer Letni kino Minoriti in koncerti Festivala Lent, bodo še naprej tu, a se jim bo po njenih besedah pridružil nadgrajen program skozi vse leto, s še več koncerti, razstavami, vodenimi ogledi, okroglimi mizami in drugimi dogodki. “Želimo si, da to ne bo samo prizorišče, ampak stičišče ljudi,” je povedala.

Uradno odprtje Kulturne četrti Minoriti bo z dvigom zastav in druženjem na Vojašniškem trgu. Sledil bo voden sprehod po prizoriščih z arhitektom Jurijem Kobetom in Andrejem Magdičem z zavoda za varstvo kulturne dediščine, ob 13. uri pa bo okrogla miza na temo zgodovine in prihodnosti tega najstarejšega dela mesta.

Zvečer bodo na sporedu predstava Drava pa še kar teče, ki je avtorski projekt igralke LGM Barbare Jamšek v obliki sprehoda po minoritskem samostanu, filmske predstave ter koncert Fed Horses s predskupino The Crossroads.

 

Po 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Ste na naši spletni strani opazili žaljiv komentar ali vsebino? Kontaktirajte nas!

Zadnje novice

Celjske šole in vrtci pred novim šolskim letom

V Celju bo novo šolsko leto začelo skoraj štiri tisoč osnovnošolcev, v vrtce pa bo vključenih več kot 1500 otrok. Občina ob tem nadaljuje naložbe v...

Več podobnih novic