Ustavno sodišče je zavrglo pobudo zdravniškega sindikata Fides in zdravnika Milenka Stankovića za oceno ustavnosti odloka, ki določa zdravniške storitve v času aktualne stavke zdravnikov. Sodišče je presodilo, da pobudnika ne izkazujeta pravnega interesa za začetek postopka za oceno ustavnosti in zakonitosti odloka.
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides ter zdravnik Milenko Stanković, podpredsednik Fidesa, so vložili pobudo, ker so menili, da odlok posega v ustavno in zakonsko pravico do stavke. Po njihovem mnenju odlok, ki ga je sprejela vlada, ne predstavlja ustrezne pravne podlage za določanje obsega zdravniških storitev, ki morajo biti izvedene med stavko.
Ustavno sodišče je pojasnilo, da Fides sodi med kvalificirane predlagatelje, ki imajo možnost vložitve zahteve, če so ogrožene pravice delavcev. Vendar pa je sindikat vložil pobudo in ne zahteve, kar pomeni, da ni izkazal potrebnega pravnega interesa.
Sodišče je tudi izpostavilo, da pobudnik ni zadostil kriterijem za kvalificirane predlagatelje, saj iz vloge ni jasno izhajalo, da je bila vložena kot zahteva.
Drugi pobudnik, zdravnik Stanković, je trdil, da je z odlokom poseženo v njegovo pravico do stavke. Ustavno sodišče je presodilo, da iz njegovih navedb ni razvidno, kako odlok konkretno vpliva na njegov pravni položaj, zato tudi on ni izkazal pravnega interesa za vložitev pobude.
V Ljubljani se je medtem nadaljeval protest proti stavki zdravnikov, kjer so udeleženci izrazili nestrinjanje z odločitvijo vlade in poudarili pomembnost pravice do stavke za zaščito interesov zdravniškega osebja.

















