V občini Šentilj se obetajo pomembne spremembe, saj bodo javne zgradbe kmalu opremljene z novimi, trajnostnimi energetskimi viri. Občina se je letos pridružila konzorciju občine Kidričevo z ambicioznim ciljem pridobitve sredstev Ministrstva za okolje, kar bo omogočilo izgradnjo sedmih sončnih elektrarn s skupno močjo 420 kWh.

Ključni poudarki:

  • Letna proizvodnja: Pričakuje se, da bodo elektrarne letno proizvedle približno 500 MWh električne energije.
  • Zmanjšanje stroškov: Ta energija bo občini omogočila, da pokrije znaten del stroškov za energetske potrebe svojih javnih ustanov.
  • Povečanje trajnosti: Projekt predstavlja pomemben korak k bolj trajnostni prihodnosti ter zmanjšuje odvisnost občine od tradicionalnih energetskih virov.

Sončne elektrarne so strateško nameščene na ključnih javnih stavbah v občini, kar omogoča izkoriščanje sončne energije za potrebe različnih skupnosti. Med objekti, na katerih so postavljene elektrarne, so Kulturni dom v Šentilju in streha krajevne skupnosti v Ceršaku, kar poudarja zavezanost k trajnostni rabi energije v osrčju lokalnega življenja. Dodatne elektrarne napajajo tudi osnovno šolo, športno dvorano, vrtec in gasilski dom v Sladkem Vrhu, ter šolo v Zgornji Velki.

Največja sončna elektrarna se nahaja na strehi športne dvorane v Šentilju, kjer prispeva največji delež k proizvodnji obnovljive energije v občini.

Zaključek projekta, ki prinaša trajnostno energijo v občino Šentilj, je predviden še v letos. Po uspešno zaključeni gradnji sončnih elektrarn sledi še administrativni del, kjer bodo izbrali operaterja, ki bo upravljal z elektrarnami. Z novim letom bodo vse elektrarne začele delovati in prispevale k trajnostni oskrbi občinskih ustanov z energijo.

Ta projekt ni le korak k zeleni prihodnosti, temveč tudi pomembna finančna razbremenitev za občino, saj bo znatno zmanjšal stroške za energijo in prispeval k okoljski trajnosti.