Težave s pomanjkanjem zdravila semaglutid, bolj znanega pod tržnim imenom Ozempic, so v zadnjih dveh letih močno vplivale na sladkorne bolnike. Evropska agencija za zdravila (EMA) ga je sicer že leta 2018 odobrila za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2, a se je povpraševanje močno povečalo leta 2022, ko se je začelo uporabljati tudi pri zdravljenju debelosti. Kljub temu je zdravilo za hujšanje namenjeno le bolnikom s potrjeno diagnozo debelosti ali prekomerne telesne mase in ni odobreno za t. i. estetsko hujšanje.

Pomanjkanje in opozorila JAZMP
Zaradi velikega povpraševanja in omejenih proizvodnih zmogljivosti so septembra lani v Javna agenciji za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) opozorili na motnje v preskrbi, ki so še dodatno prizadele sladkorne bolnike. Ker proizvajalec ni uspel zadovoljiti vseh svetovnih potreb, so bile motnje pričakovane najmanj do konca leta.

Dobava se je stabilizirala
Zdaj pa iz JAZMP sporočajo dobro novico: preskrba s semaglutidom se je stabilizirala, saj so na slovenskem trgu trenutno na voljo vse jakosti zdravila, pri čemer ni pričakovati novih pomanjkanj. Izpostavljajo, da so v Sloveniji dostopna le zdravila s to učinkovino, ki so odobrena izključno za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2 kot dodatek k dieti in telesni vadbi.

Podobno ugotavljajo tudi v Zvezi društev diabetikov Slovenije, kjer trenutno ne zaznavajo težav pri dobavi. V primeru morebitnih novih motenj bolnikom svetujejo, naj se posvetujejo z osebnim zdravnikom.

Poraba zdravila v porastu
Natančni podatki o porabi zdravila v Sloveniji bodo znani maja 2025, a prvi podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) kažejo, da se je v drugi polovici leta 2024 število izdanih škatlic na zeleni recept povečalo v primerjavi s prvo polovico leta, vendar ni doseglo ravni iz druge polovice leta 2023. Število izdanih škatlic na beli recept pa je ostalo nespremenjeno oziroma se je celo nekoliko znižalo. To kaže, da se je izboljšana dobavljivost zdravila odrazila predvsem v povečanem številu zelenih receptov, ne pa v samoplačniških nakupih.

Finančno breme za zdravstveno blagajno
Po podatkih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je bilo v letu 2024 za to zdravilo izdanih 40.823 zelenih receptov, kar je zdravstveno blagajno stalo približno 5,4 milijona evrov. Kljub temu ZZZS še vedno zaznava primere, ko zdravniki zdravilo na zeleni recept neupravičeno predpisujejo tudi bolnikom, ki nimajo sladkorne bolezni.