V novem šolskem letu bodo uvedene spremembe, kot so obvezen tuji jezik v prvem razredu in nacionalno preverjanje znanja v tretjem razredu. Osnovnošolci pa bodo uživali tudi v podaljšanih 12-dnevnih novoletnih počitnicah.
Zakon o osnovni šoli, ki je bil posodobljen februarja, bo v šolskem letu 2024/25 prinesel vrsto novosti. Med njimi so spremembe na področju učenja tujih jezikov, nacionalnega preverjanja znanja, razširjenega programa, domačega izobraževanja, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami in tistih, katerih materni jezik ni slovenščina.
Obvezen tuji jezik v prvem razredu bo zdaj standardiziran, saj je bil prej na voljo kot neobvezni izbirni predmet. Ta poteza bo zagotovila enake možnosti za vse učence pri učenju tujih jezikov in spodbujala večjezičnost. Pilotni projekt, ki se je začel leta 2018, je pokazal, da je že v šolskem letu 2016/2017 92,73 odstotka prvošolcev obiskovalo pouk prvega tujega jezika, ta odstotek pa se je z leti povečeval.
Prenova razširjenega programa bo obstoječe elemente, kot so podaljšano bivanje, dopolnilni in dodatni pouk, učna pomoč ter neobvezni izbirni predmeti, preoblikovala v vsebine, osredotočene na gibanje, zdravje, kulturno in državljansko vzgojo ter učenje učenja.
Učenci bodo lahko v programu sodelovali prostovoljno, pri čemer neobvezni izbirni predmeti ne bodo več ocenjevani. Program se bo izvajal pred, med ali po pouku, za učence prvega razreda pa bodo vsebine dostopne pred in po končanem obveznem pouku, kar bo omogočalo načrtovane aktivnosti.