Občine Spodnjega Podravja z različnimi ukrepi nagrajujejo študente in diplomante, predvsem z enkratnimi denarnimi nagradami, nekatere pa tudi z mesečnimi žepninami. Glavni cilj teh spodbud je, da bi mladi po končanem študiju ostali doma ter v lokalnem okolju uporabili svoje znanje in izkušnje.
Po podatkih Statističnega urada RS je v letu 2023 število diplomantov na 1.000 prebivalcev v občinah Spodnjega Podravja znašalo povprečno sedem, kar je nekoliko pod slovenskim povprečjem (osem diplomantov na 1.000 prebivalcev). Več kot povprečno število diplomantov je imelo 74 občin, kar predstavlja 35 odstotkov vseh slovenskih občin.
Na območju Ptuja in Ormoža izstopata občini Sveti Andraž (9 diplomantov) in Majšperk (8 diplomantov) na 1.000 prebivalcev, ki kot edini presegata državno povprečje. Večina drugih občin dosega povprečje sedem diplomantov, najmanj pa jih ima Središče ob Dravi – le pet.
Občina Sveti Andraž svojim študentom vsako leto podeljuje denarne nagrade v razponu od 50 do 300 evrov, odvisno od ravni študija in povprečne ocene. Lani so bile odobrene štiri vloge, v proračunu za letošnje leto pa je za ta namen rezerviranih 850 evrov.
Občina Trnovska vas je lani prvič uvedla enkratne denarne nagrade za diplomante, magistrante in doktorante. Zneski se gibljejo med 200 in 400 evri bruto – najnižja nagrada je za prvo bolonjsko stopnjo, najvišja za dokončane doktorske študije. Lani so podelili štiri nagrade (dve za diplomante in dve za magistrante), skupaj v vrednosti 900 evrov. Za leto 2025 so sredstva zvišali na 1.500 evrov.



















