Slovenska vlada je sprejela spremembe zakona o praznikih in dela prostih dnevih ter uvedla nov državni praznik – Dan znanosti, ki bo obeležen vsako leto 10. novembra. Namen praznika je povečati ozaveščenost o pomenu znanstvenih raziskav, vendar pa ta dan ne bo dela prost.

Minister za delo je poudaril, da je glavni cilj tega dneva poudariti vrednost znanja kot eno temeljnih vrednot slovenske družbe. “Pomembno je, da širša javnost prepozna pomen znanstvenih raziskav tako za globalni kot lokalni razvoj in da se okrepi ponos na dosežke slovenskih raziskovalcev,” je povedal minister.

Na ta dan bodo podeljena najvišja državna priznanja, kot so Zoisove in Puhove nagrade, za izjemne dosežke na področju znanosti in raziskovanja. Datum 10. novembra je bil izbran tudi zaradi zgodovinskega pomena, saj je na ta dan umrl Žiga Zois, pomemben podpornik slovenskih znanstvenih dejavnosti. Ker je 23. november že posvečen Rudolfu Maistru, so pobudniki menili, da je 10. november najbolj primeren datum.

Ta datum sovpada tudi z Unescovim svetovnim dnevom znanosti za mir in razvoj, kar dodatno poudarja globalni pomen znanosti.

Pobuda za uvedbo dneva znanosti kot državnega praznika izhaja iz uglednih znanstvenih institucij, med njimi Slovenska akademija znanosti in umetnosti, Rektorska konferenca RS, Koordinacija samostojnih raziskovalnih inštitutov Slovenije, Inženirska akademija Slovenije ter Slovenska medicinska akademija. Menijo, da je znanost pogosto premalo prepoznana kot ključni dejavnik napredka, zato si prizadevajo za večjo prepoznavnost njenega pomena tudi na državni ravni.