Sindikat upokojencev je izrazito nezadovoljen z izjavo ministra za delo, Luko Mesca, glede nove pokojninske reforme. Minister je dejal, da bodo po predlogu reforme pokojnine višje kot po trenutnih pravilih, a se bodo usklajevale počasneje. Sindikat opozarja, da bi to dodatno poslabšalo socialni in ekonomski položaj že upokojenih, kar je zanje nesprejemljivo.

Minister Mesec je na srečanju z mediji ob koncu leta poudaril, da se nikoli več ne sme ponoviti situacija, ko je bil odmerni odstotek za izračun pokojnin komaj nad 57 odstotki, kar je pomenilo, da so pokojnine znašale zgolj nekaj več kot polovico plače, ki so jo prejemali pred upokojitvijo. Cilj reforme je po njegovih besedah zagotoviti dostojno življenje in kakovostno staranje za upokojence.

Postopno zmanjševanje vpliva rasti plač pri usklajevanju pokojnin

Po predlaganih spremembah bi se način usklajevanja pokojnin postopoma prilagajal. Namesto trenutnega razmerja 60 odstotkov rasti plač in 40 odstotkov življenjskih stroškov, bi do leta 2033 prevladovala rast življenjskih stroškov (80 odstotkov) nad rastjo plač (20 odstotkov).

Sindikat upokojencev pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije opozarja, da takšne spremembe še niso dogovorjene znotraj Ekonomsko-socialnega sveta in izražajo upanje, da nikoli ne bodo.

Naraščajoča revščina med upokojenci

Sindikat izpostavlja, da več kot 300.000 upokojencev prejema pokojnino, nižjo od 900 evrov, kar je manj od praga tveganja revščine, ki znaša 903 evre. Po njihovih besedah bi se stanje še poslabšalo, če bi se pokojnine usklajevale počasneje kot doslej. Opozarjajo tudi, da bi dolgoročno zmanjševanje vpliva rasti plač pri usklajevanju pokojnin negativno vplivalo na prihodnje upokojence.

Zahteva po obstoječi metodi usklajevanja pokojnin

Sindikat vztraja, da je potrebno ohraniti trenutno metodo usklajevanja pokojnin, ki temelji na razmerju 60:40 med rastjo plač in življenjskimi stroški. Ob tem poudarjajo, da so bila letošnja uskladitev pokojnin (8,8 odstotka) in napovedana uskladitev v naslednjem letu (približno 4 odstotke) rezultat obstoječe zakonodaje in ne dela ministrstva.

Sindikat je še spomnil, da pogajanja o reformi v okviru Ekonomsko-socialnega sveta še potekajo. Opozorili so, da je bilo dogovorjeno, da o posameznih rešitvah ne bo javnih izjav, dokler ne bo dosežen celovit dogovor, kar bi moral upoštevati tudi minister.