Ptuj in celotna regija Spodnje Podravje že tradicionalno nosita naziv pustne prestolnice Slovenije. V tem prazničnem obdobju, od pustne sobote do torka, bo med Ptujem in Ormožem potekalo kar deset pustnih povork, na katerih bodo nastopile številne etnografske in karnevalske skupine.

Najbolj izvirne skupine bodo nagrajene!

Med številnimi nastopi se bodo najbolj izvirne in dovršene skupine potegovale za bogate nagrade. Letos se nagradni sklad najbolj izplača v Markovcih, kjer bodo podelili kar 11.700 evrov, sledijo pa Vidma z 10.000 evri. A pustovanje ni le nagrajevanje skupin – lokalne skupnosti vlagajo tudi v organizacijo dogodkov, glasbeni program in gostinske pogostitve, ki obogatijo praznovanje. Pustne skupine pa ne ostanejo brez podpore – z donacijami za letno delovanje jim pomagajo ohranjati to dragoceno tradicijo.

Etnografski liki in karnevalske skupine: Dva stebra pustne tradicije

Pustna tradicija v Spodnjem Podravju temelji na dveh glavnih stebrih: prvi so etnografski liki, ki ohranjajo pristno izročilo maskiranja in kulturno dediščino, drugi pa so karnevalske skupine, ki s številnimi člani pripovedujejo zabavne in poučne zgodbe skozi svoje nastope.

Pustne priprave so dolgočasne in zahtevne

Za popoln nastop je potrebno ogromno truda. Priprave se začnejo že mesece vnaprej, saj morajo skupine poskrbeti za izdelavo kostumov, poslikave in ličenje, usklajevanje koreografij in gradnjo konstrukcij za vozila. Ker so pustne priprave tako časovno kot finančno zahtevne, si skupine želijo, da bi njihov trud in energija obrodila nagrado.

Skupni nagradni sklad: Skoraj 45.000 evrov

Skupni nagradni sklad za vse pustne povorke, ki bodo potekale v desetih občinah Spodnjega Podravja, letos znaša skoraj 45.000 evrov – kar dokazuje, kako cenjena je ta tradicionalna pustna prireditev.