Predlog novele zakona o osnovni šoli, ki je v javnem razpisu do 28. marca, prinaša številne spremembe na področju varnosti, šolskih pravil in izobraževalnih vsebin.
Uporaba osebnih elektronskih naprav bi bila dovoljena le v pedagoške namene, določene v letnem načrtu šole. Učenci bi morali svoje naprave odložiti v posebnem prostoru, razen v primerih, ko jih potrebujejo zaradi zdravstvenih razlogov. Če bi obstajal sum, da ima učenec pri sebi prepovedane predmete, kot so orožje, pirotehnika, droge, tobačni izdelki ali elektronske cigarete, bi mu lahko šola odredila izročitev teh predmetov. V primeru zavrnitve bi lahko osebne predmete pregledali in sporne predmete začasno odvzeli.
Novela povečuje tudi odgovornost staršev. Ti bi morali v dveh dneh po začetku izostanka razredniku sporočiti razlog odsotnosti, v petih dneh po vrnitvi otroka pa predložiti opravičilo. Pri večkratnih neupravičenih izostankih bi lahko šola obvestila Center za socialno delo (CSD) in podala predlog za prekršek proti staršem. Kazen bi lahko doletela starše tudi v primerih, ko otrok ne bi obiskoval pouka ali predmetnih izpitov ali če ne bi skrbeli za njegovo primerno vedenje in predmete.
Ena izmed pomembnih novosti je možnost začasne odstranitve učenca iz razreda, če ovira pouk ali predstavlja nevarnost zase in druge. V takem primeru bi mu omogočili alternativno obliko pouka. Vzgojni opomin bi po novem veljal 12 mesecev, kar pomeni, da bi bil veljaven tudi v naslednjem šolskem letu. Po treh vzgojnih opominih ali nesodelovanju pri vzgojnih dejavnostih bi lahko šola učenca prešolala brez soglasja staršev ali mnenja CSD. Starši bi lahko vložili ugovor le na vzgojni opomin, ne pa na širše vzgojno delovanje šole, prav tako ne bi več mogli zahtevati inšpekcijskega nadzora.
Na področju izobraževalnih vsebin novela uvaja nov obvezni predmet “Tehnika in digitalne tehnologije”, ki naj bi se začel izvajati 1. septembra 2028 v 7. razredu. Da bi sprostili čas za novi predmet, bi v tem razredu omejili število ur obveznih izbirnih predmetov na dve uri tedensko.
Spremembe prinašajo tudi opisno ocenjevanje, ki bi se iz prvega in drugega razreda razširilo še na 3. razred. Učencem, ki zaradi upravičenih razlogov ne bi mogli biti ocenjeni, bi omogočili prilagojeno ocenjevanje. V primeru neupravičene odsotnosti pa bi moral učenec opraviti predmetni izpit, ki bi bil na voljo le enkrat letno.
Po odzivih občin novela ohranja dozdajšnjo mejo štirih kilometrov oddaljenosti od šole, ki je pogoj za brezplačen prevoz. Prejšnji predlog, ki je predvideval znižanje meje na dva kilometra, so občine zavrnile.