Zaradi plačne reforme v javnem sektorju in napredovanja zaposlenih v višje nazive so se ekonomske cene programov v vrtcih v podravskih občinah občutno zvišale – v povprečju za približno 13 odstotkov. Kot opozarja ravnateljica OŠ Destrnik-Trnovska vas, Urška Jaroš, primerjava podražitev med različnimi vrtci ni smiselna.
Nekateri vrtci so ekonomske cene dvignili že lani – v Svetem Andražu v Slovenskih goricah decembra, na Hajdini in v Ormožu januarja, v Destrniku in Trnovski vasi pa marca. Sprva podražitve v teh občinah niso načrtovali, a so se zaradi izračunov, ki so pokazali finančne potrebe, zanjo odločili že na 11. redni seji občinskega sveta.
V Destrniku in Trnovski vasi je nova ekonomska cena vrtca v prvi starostni skupini (otroci od 1 do 3 let) 696,58 evra, kar pomeni 13,3-odstotno povišanje. V drugi starostni skupini (otroci od 3 do 6 let) je cena narasla za 14 odstotkov in znaša 501,04 evra. V kombiniranih oddelkih se je cena dvignila za 13,7 odstotka na 573,09 evra. Zadnja podražitev je bila izvedena pred letom dni.
Jaroš pojasnjuje, da je glavni razlog za podražitve rast plač zaposlenih, saj ti predstavljajo največji strošek vrtca. “Nekateri vrtci so cene povišali že večkrat, nekateri že lani septembra, drugi novembra, zato so pri nekaterih podražitve že trikratne,” razlaga ravnateljica. Kadrovska struktura ima prav tako velik vpliv na ceno. V njihovem vrtcu je zaposlenih 85 ljudi, od tega devet vzgojiteljic in 11 pomočnic. Z leti se starost kadra povečuje, kar pomeni višje dodatke za delovno dobo in napredovanja v višje plačne razrede.
Največji delež stroškov v vrtcu predstavljajo plače zaposlenih, medtem ko materialni stroški in prehrana že dolgo niso bili podraženi, kljub naraščajočim cenam. “Želimo si, da bi bila cena za starše čim nižja, a ni pošteno, da celotno breme pade nanje in na občine,” opozarja Jaroš. Ob tem dodaja, da bi bile nujne sistemske spremembe, ki bi omogočile pravičnejšo razporeditev stroškov in dolgoročno stabilnost financiranja vrtcev.