Občina Hajdina je med tistimi občinami, ki proračun sprejmejo zelo zgodaj — proračun za leto 2025 so potrdili že junija lani. Zaradi tega pa so rebalansi pogosto neizogibni. Zadnji rebalans, ki so ga potrdili prejšnji teden, kaže, da bodo leto zaključili s precej večjim primanjkljajem, kot so sprva načrtovali. V primerjavi s prvotnim načrtom bo primanjkljaj večji za kar pol milijona evrov, glavni razlog pa je predvideno najatje dolgoročnega kredita v drugi polovici leta.

Ko so na Hajdini lani sprejeli proračun za leto 2025, so načrtovali 170.000 evrov presežka odhodkov nad prihodki. Zdaj pa kaže, da bo leto končano s 682.000 evri primanjkljaja. V rebalansu so povečali tako prilive kot izdatke. „V sklopu rebalansa se je naše zadolževanje povečalo za 438.460 evrov, kar pomeni kar 209-odstotno rast. To je posledica načrtovanega dolgoročnega kredita v drugi polovici leta. Kljub temu ostajamo med manj zadolženimi občinami v Sloveniji — po zadnjih dostopnih podatkih smo po dolgu na prebivalca na 67. mestu med 212 občinami,“ je pojasnil župan Stanislav Glažar.

Rebalans je bil potreben predvsem zaradi prilagoditev na nove okoliščine, saj je od sprejema proračuna minilo že skoraj leto dni. Več proračunskih postavk so uskladili z aktualnimi dejstvi. Dodatna zadolžitev občine je povezana z večjimi državnimi in evropskimi projekti, pri katerih morajo zagotoviti svoj delež financiranja. Med ključnimi investicijami sta izgradnja sončnih elektrarn — na Domu vaščanov Draženci bodo zanjo namenili 11.826 evrov, na Osnovni šoli Hajdina pa 107.000 evrov.