Kljub dosedanjim energetskim vlaganjem v Dornavi se stroški ogrevanja niso zmanjšali in ostajajo skoraj enaki kot pred sanacijo. Zato občina zdaj načrtuje novo investicijo – namestitev toplotne črpalke, za katero upajo na občutno sofinanciranje iz nepovratnih sredstev.

Občina Dornava je prijavila projekt na razpis Borzena, ki spodbuja uporabo obnovljivih virov energije. Predlagana naložba vključuje sistem toplotne črpalke tipa voda-voda, ocenjen na 200.000 evrov. S tem sistemom bi želeli dolgoročno rešiti ogrevanje vrtca in osnovne šole, saj dosedanja rešitev ni bila dovolj učinkovita. Kljub izvedeni energetski prenovi ni bila vključena šola, ki je bila sprva načrtovana, a kasneje izpuščena iz projekta.

Trenutno sta v uporabi dve črpalki zrak-voda ter dodatno kurilno olje kot rezervni vir toplote. Ena črpalka ogreva občinsko stavbo, druga pa pokriva potrebe šole in vrtca, ki predstavljata velik toplotni porabnik. Z novo investicijo naj bi postopoma ukinili tudi uporabo zemeljskega plina, ki ogreva večnamensko dvorano, a je precej drag. Po besedah direktorice občinske uprave Natalije Kovše so bili pogoji pred energetsko sanacijo – ko so objekti ogrevali na kurilno olje – celo udobnejši, stroški pa skoraj enaki sedanjim. Takrat so letni stroški ogrevanja znašali približno 55.000 evrov, danes pa so v podobnem razponu.

Občina je novembra lani prejela potrdilo o dodelitvi nepovratnih sredstev in trenutno pripravljajo vso potrebno projektno dokumentacijo. Zaključek pripravljalnih del pričakujejo kmalu, izvedbo pa načrtujejo že v juniju letos. Po ocenah naj bi nova rešitev stroške občutno znižala – pričakujejo do 70 odstotkov prihranka pri plinu in do 80 odstotkov pri porabi električne energije.