Invalidske organizacije ob mednarodnem dnevu invalidov, 3. decembru, opozarjajo, da mora biti enakopravnost oseb z različnimi oviranostmi temeljna vrednota družbe. Vsako ravnanje, ki invalidom odreka pravice ali možnosti, je kršitev mednarodne konvencije o pravicah invalidov, poudarjajo.

Vsakodnevne ovire in predsodki
Midhet Huskić, predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije, v svoji poslanici izpostavlja, da invalidi kljub izjemni osebni moči vsak dan premagujejo številne izzive:

  • Fizične ovire: Te omejujejo gibanje in dostopnost do osnovnih storitev.
  • Družbeni predsodki: Ti zmanjšujejo možnosti za polno vključitev v družbo.
  • Ekonomske težave: Te invalidom otežujejo dosego neodvisnega življenja in osebnega razvoja.

Odnos družbe kot merilo človečnosti
Varuh človekovih pravic Peter Svetina ob tem dnevu poudarja, da je skrb za najranljivejše člane družbe ogledalo naše človečnosti. “Nobena invalidna oseba ne sme biti prikrajšana za dostojanstvo in enakopravnost,” je dejal in pozval k bolj vključujoči družbi.

Slovenija še ni izpolnila mednarodnih priporočil
Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik v posebnem poročilu opozarja na pomanjkljivosti pri uresničevanju pravic invalidov v Sloveniji:

  • Številna priporočila Združenih narodov, sprejeta ob ratifikaciji konvencije leta 2008, ostajajo neizpolnjena.
  • Konvencija o pravicah invalidov še vedno ni prevedena v slovenski jezik.
  • Zakonodaja ni usklajena s sodobnim, na človekovih pravicah temelječim pristopom k invalidnosti.
  • Nekatere organizacije, ki podpirajo osebe z dolgotrajnimi duševnimi težavami, niso prejele statusa invalidskih organizacij.

Poziv k dejanskim spremembam
Invalidske organizacije ob tej priložnosti pozivajo družbo, da preseže predsodke in zagotovi enake možnosti za vse. Samo z odpravo zakonodajnih, družbenih in ekonomskih ovir bo mogoče ustvariti družbo, ki invalidom omogoča dostojanstvo, neodvisnost in enakopravno sodelovanje.