Poslanci opozicijske stranke NSi so predlagali spremembo kazenskega zakonika, s katero želijo vpeljati kaznivo dejanje napada na zdravstvene delavce. Namen tega predloga je izboljšati varnost zdravstvenega osebja in bolnikov.

“Grožnje in fizični napadi na zdravstvene delavce postajajo v Sloveniji vse bolj resen problem, ki ga doslej zakonodaja ni ustrezno obravnavala,” so poudarili v NSi. Predlagana dopolnitev zakona bi omogočila kazensko sankcioniranje napadov na zdravstvene delavce in sodelavce med opravljanjem njihovih nalog.

Po predlogu bi za napad ali resno grožnjo veljala zaporna kazen od šestih mesecev do treh let. V primeru grožnje z orožjem, nevarnim predmetom ali telesne poškodbe zdravstvenega delavca pa bi bila zagrožena kazen od šestih mesecev do petih let. Enaka kazen bi veljala tudi v primeru napada na več zdravstvenih delavcev.

To ni prvi tovrstni predlog v Državnem zboru. Že lani so zbornice s področja zdravstva z 7561 podpisi vložile predlog za izboljšano pravno zaščito zdravstvenih delavcev, vendar ta v aktualnem sklicu ni prejel zadostne podpore in je oktobra zaključil zakonodajni postopek. Koalicija je takrat ocenila, da zakon odpira številna pravna vprašanja, opozicija pa je kritizirala vlado zaradi neukrepanja v zdravstvu.