Študenti se letos soočajo z novimi smernicami pri subvencionirani prehrani, saj so bili na razpisu prednostno obravnavani ponudniki, ki zagotavljajo kakovostnejše in raznolike obroke. Poudarek je na ponudbi vsaj dveh različnih obrokov dnevno.

Poudarek na zdravi prehrani

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) in študenti izpostavljajo pomembnost zdrave prehrane, ki vključuje raznoliko in hranljivo hrano. Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je sporočilo, da so na razpis za ponudnike študentske prehrane prejeli 290 prijav, končni rezultati o upravičenosti do subvencij pa bodo znani novembra.

Brezmesni obroki – novost letošnjega razpisa

V letošnjem razpisu je bila uvedena nova zahteva – ponudniki morajo zagotoviti vsaj dve različni kosili, od katerih mora biti eno brezmesno. Brezmesni obrok se lahko ponovi večkrat na teden, vendar mora biti na voljo vsaj dva različna brezmesna obroka tedensko, oziroma v sorazmerju s ponudbo, če restavracija ne obratuje pet dni v tednu.


Upad števila ponudnikov študentske prehrane

Število ponudnikov subvencionirane prehrane drastično upada. Medtem ko je bilo leta 2016 na voljo kar 617 ponudnikov, jih je danes na voljo le še 220, kar predstavlja 50-odstotni padec.

Glavni razlogi za upad:

  • Pandemija covida-19
  • Pomanjkanje kadra v gostinski panogi
  • Podražitve cen hrane in obratovanja

Posebej kritična je situacija v mestih izven Ljubljane, kjer se študenti soočajo z omejeno izbiro ponudnikov.


Trenutni podatki o ponudnikih študentske prehrane:

  • 220 ponudnikov s skupaj 307 lokali v Sloveniji
  • 131 ponudnikov in 180 lokalov v Ljubljani
  • 65 ponudnikov in 98 lokalov v Mariboru
  • 24 ponudnikov in 29 lokalov na Primorskem

Ministrstvo in Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) aktivno spremljata situacijo in si prizadevata za izboljšanje dostopnosti in kakovosti študentske prehrane.