Predlagana novela Zakona o zdravstveni dejavnosti naj bi uvedla jasnejšo ločitev med javnim in zasebnim zdravstvom, vendar je že ob predstavitvi naletela na ostre kritike zdravniških organizacij. Med kritiki je tudi Teodor Pevec, strokovni direktor ptujske bolnišnice, ki meni, da predlog ne prinaša koristi pacientom, temveč negativne posledice za zdravnike.

Kritike in opozorila
Pevec opozarja, da bi sprejetje novele v trenutni obliki lahko povzročilo poslabšanje na več področjih. Posebej radiologi napovedujejo, da bi se čakalne dobe za preiskave močno podaljšale, kar bi negativno vplivalo na dostopnost zdravstvenih storitev.

Prvotna različica zakona je sprožila številne pomisleke, saj je ministrstvo za zdravje do zaključka javne razprave oktobra prejelo več kot 350 pripomb na posamezne člene. Kljub temu se predlaga nova različica zakona, ki pa naj bi se večinoma držala ključnih določil iz prvotne verzije.

Pomanjkanje rešitev za paciente
Pevec poudarja, da predlog ne ponuja nobenih rešitev, ki bi izboljšale položaj pacientov. Po njegovem mnenju novela uvaja spremembe, ki škodijo zdravnikom, ki so do zdaj delovali v okviru dovoljenih praks. Ob tem se sprašuje, ali je smiselno spreminjati zakon, če bo dostopnost zdravstvenih storitev slabša, nekje celo drastično.

Najbolj prizadeta področja
Pevec meni, da bi bila radiologija, ortopedija, dermatologija, kardiologija in plastična kirurgija najbolj prizadeta področja, kjer bi se negativne posledice novele še posebej izrazile.

Kaj nas čaka?
Kljub ostremu nasprotovanju strokovnjakov in kritikam na račun predloga se zdi, da bo novela Zakona o zdravstveni dejavnosti kljub opozorilom v prihodnjih tednih še vedno potekala po načrtovanem postopku.