Po novem pravilniku je ogrevanje z napravami, ki toploto proizvajajo iz električne energije po Joulovem načinu, omejeno. Uporaba IR-panelov, električnega talnega gretja, bojlerjev in električnih radiatorjev ni več dovoljena, razen če stavba izpolnjuje določene pogoje. Pravilnik uvaja dve ključni izjemi, ki omogočata uporabo električnih grelcev le pod posebnimi pogoji.
Kdaj so električni grelci še dovoljeni?
- Lastna proizvodnja elektrike iz obnovljivih virov: Električne grelce je možno uporabljati, če stavba sama proizvaja dovolj električne energije iz obnovljivih virov, kot sta sončna ali vetrna energija, in to na mestu stavbe ali v njeni bližini. Lastna proizvodnja mora zadostovati za celotne letne potrebe po energiji za ogrevanje.
- Izjemno nizka energijska poraba: V zelo energijsko učinkovitih stavbah z nizkimi toplotnimi izgubami (do največ 25 kWh/m² na leto), ki so še bolj učinkovite kot pasivne hiše, je dovoljena uporaba električnih grelcev. Take stavbe imajo izredno nizke toplotne izgube, kar zmanjšuje potrebo po energiji.
Prehodno obdobje za grelnike sanitarne vode
Za električne grelnike sanitarne vode velja prehodno obdobje do 1. januarja 2025. Po tem datumu bodo dovoljeni le grelniki z močjo do 2 kW in prostornino do 15 litrov, kar pomeni, da bo treba večino obstoječih grelnikov zamenjati, saj pogosto presegajo te omejitve.
Pravilnik velja tudi za energetske obnove in vzdrževanje
Omejitve veljajo tudi pri energetskih sanacijah in rednem vzdrževanju. V stavbah, ki ne izpolnjujejo pogojev za izjeme, zamenjava obstoječih električnih grelcev ni več dovoljena. Za ogrevanje in pripravo tople vode bodo morali lastniki uporabiti alternative, ki ne delujejo na osnovi Joulovega načina.
Tehnične rešitve za trajnostno prihodnost
Ministrstvo za naravne vire in prostor poudarja, da obstaja širok nabor tehničnih rešitev za zmanjšanje porabe energije in emisij CO₂, ki omogočajo energetsko učinkovitejše in okolju prijaznejše ogrevanje.