Na vremenskem portalu Severe Weather Europe je izšla prva napoved za poletje 2025, ki napoveduje dinamičen vremenski vzorec v Evropi. Zgodnji trendi nakazujejo, da bo poletje prineslo več padavin v začetku, medtem ko bo preostanek poletja bolj suh, z večjo verjetnostjo vročinskih valov. Vreme bo močno odvisno od gibanja visokih in nizkih zračnih tlakov.

Pomlad in začetek poletja (april-junij)

V obdobju med pomladjo in začetkom poletja (april-junij) je napovedano območje nizkega tlaka nad zahodno Evropo, ki bo omogočalo prenos vlage iz Sredozemlja. To bo povzročilo povečane padavine v zahodni Evropi, predvsem v maju, ko bi lahko v Sloveniji pričakovali več dežja. Na vzhodu Evrope pa naj bi bile temperature višje od običajnih, v Sloveniji pa bi lahko bile temperature za dve stopinji višje od povprečja.

Junij: Nadpovprečne temperature in redke padavine

Junij bo prinesel nadpovprečne temperature na vzhodu Evrope, saj bo povečano območje pritiska povzročilo, da bodo zračni tokovi prihajali z juga in prinesli tople zračne mase iz Sredozemlja. Padavine bodo redke, ker bo visok zračni tlak oviral njihov razvoj, vendar se lahko občasno pojavijo nevihte, predvsem v notranjosti države.

Julij: Vročinski valovi in suša

Julij bo eden izmed najbolj vročih mesecev poletja, saj se v osrednjem delu Evrope pričakuje več vročinskih valov. Območje visokega tlaka nad srednjo in severno Evropo bo povzročilo suhe pogoje in povečanje temperatur v Sloveniji, kjer bodo temperature v jugovzhodni Evropi pogosto presegale 35°C. Območje nizkega tlaka, ki bo vplivalo na severne dele Evrope, bo imelo manjši vpliv na Slovenijo, ki bo tako doživela stabilno in vroče vreme, kar bo prispevalo k povečanju suše v nekaterih predelih.

Avgust: Vrh vročine in kratkotrajne padavine

Avgust bo na višku vročine, saj se bodo vročinski valovi nadaljevali z izjemno visokimi temperaturami. Vzhodni del Evrope bo še naprej pod vplivom stabilnega visokega tlaka, kar bo omogočilo rast temperatur. Dnevi bodo izredno vroči, z občasnimi kratkotrajnimi padavinami, ki bodo verjetno posledica zračnih tokov iz vzhoda.

Zanesljivost napovedi

Pri dolgoročnih napovedih na tem portalu upoštevajo tri najpogostejše modele, ki temeljijo na spremembah zračnega tlaka. Poudarjajo pa, da napovedi za tako daljno prihodnost niso povsem zanesljive in se lahko še spremenijo, zato jih redno posodabljajo. Tako model kot ECMWF CANSIPS kažeta podoben vzorec z visokotlačnim območjem nad severno Evropo, nakazujeta pa tudi podoben trend suše in vročinskih valov v drugi polovici poletja.