Na Ptuju so zaradi nižjih temperatur daljinsko ogrevanje zagnali že nekaj dni v septembru, zdaj pa se je začela redna kurilna sezona. Dobra novica za prebivalce je, da bodo letos stroški ogrevanja nižji kot v preteklih letih.

Po prenovi kotlovnice pred dvema letoma je glavni vir energije za daljinsko ogrevanje lesna biomasa, medtem ko zemeljski plin uporabljajo le v manjšem obsegu. Direktor Javnih služb Ptuj, Alen Hodnik, je pojasnil: “S posodobitvijo smo uspeli omiliti vpliv nihanj cen zemeljskega plina na trgu. Zdaj večino potreb po energiji pokrivamo z lesnimi sekanci iz lokalnih virov.”

Nižji stroški zaradi lesne biomase

Letošnje ogrevanje bo na Ptuju cenejše predvsem zaradi nižjega variabilnega dela cene. Hodnik je pojasnil, da imajo trenutno ugodno variabilno ceno, ki znaša nekaj več kot 66 evrov na megavatno uro, kar bo pozitivno vplivalo na zneske na položnicah.

Končni prihranek bo odvisen tudi od tega, kako učinkovito bodo prebivalci upravljali z ogrevanjem. “Cene so res nižje, vendar vedno pozivamo ljudi, da pazijo na učinkovito ogrevanje,” je še dodal Hodnik.

Nasveti za varčno ogrevanje

Hodnik prebivalcem priporoča, da temperatura v bivalnih prostorih ne preseže 20 do 21 stopinj Celzija, saj to dodatno pripomore k znižanju stroškov.

Javne službe Ptuj trenutno oskrbujejo približno 2200 gospodinjstev, 16 poslovnih subjektov in eno industrijsko stranko. Če se bo sistemu priključilo več uporabnikov, bi lahko dodatno znižali fiksni del stroškov ogrevanja in s tem še izboljšali ugodnosti za prebivalce Ptuja.