Mineva pet let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) razglasila pandemijo covida-19, ki je močno vplivala na zdravstvene sisteme, gospodarstva in vsakdanje življenje po vsem svetu. Po uradnih podatkih WHO je covid-19 doslej terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo, da bi lahko svet v prihodnosti doletela nova pandemija, na katero se je treba ustrezno pripraviti.
Prve primere bolezni, ki jo povzročajo simptomi, kot so visoka telesna temperatura, kašelj, oteženo dihanje ter pogosto izguba voha in okusa, so decembra 2019 zaznali na Kitajskem. Povzročitelj, koronavirus SARS-CoV-2, se je v manj kot dveh mesecih razširil po vsem svetu.
WHO je 30. januarja 2020 razglasila najvišjo stopnjo pripravljenosti zaradi novega koronavirusa, 11. marca pa še pandemijo, saj se je bolezen hitro širila in postajala vse resnejša. Po ocenah novinarja Johna Zarocostasa je razglasitev pandemije močno vplivala na odziv držav in vlad.
Slovenija je prvi primer okužbe potrdila 4. marca 2020, epidemijo pa razglasila 12. marca. Sledili so obsežni ukrepi, ki so za nekaj časa popolnoma spremenili življenja milijard ljudi. Države so zapirale meje, odpovedovale dogodke in uvajale stroge omejitve, medtem ko so farmacevtska podjetja v rekordnem času razvila cepiva.
V drugi polovici leta 2022 je zaradi množičnega cepljenja in predhodnih okužb število novih primerov in smrtnih žrtev začelo upadati. Virus je mutiral in postal manj nevaren. Maja 2023 je WHO razglasila konec izredne faze pandemije.
Po mnenju strokovnjakov je novi koronavirus od takrat postal endemičen, podobno kot gripa, čeprav so izbruhi manj sezonski. Kljub temu covid-19 še vedno predstavlja nevarnost. Znanstveniki opozarjajo, da je le vprašanje časa, kdaj bo svet prizadela nova pandemija. WHO sicer ocenjuje, da smo danes bolje pripravljeni kot ob izbruhu covida-19, a še vedno ne dovolj.