S 1. marcem se izteka vladna regulacija cen električne energije, pri čemer vlada ne bo podaljšala ukrepa, je v intervjuju za Žurnal24 potrdil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.
Novembra je vlada sprejela odločitev o podaljšanju regulacije cen elektrike do marca letos, da bi preprečila skokovito rast zneskov na računih zaradi reforme omrežnine. Z marcem se znova začne nižja sezona obračuna omrežnine, kar pomeni, da bodo gospodinjstva za ta strošek plačevala manj. Vendar pa se na položnice vrača prispevek za obnovljive vire energije (OVE) in soproizvodnjo toplote in elektrike (SPTE), ki je bil do konca februarja začasno odpravljen. Minister Kumer je napovedal, da bo predlagal postopno vrnitev tega stroška, in sicer z začetnim polovičnim plačilom.
Po rednih cenikih večjih dobaviteljev so trenutne tržne cene elektrike precej višje od reguliranih – približno dvakratne. Če bi ostale na tej ravni, bi se končni zneski na računih občutno zvišali, kljub nižji omrežnini. Minister je zato pozval dobavitelje k znižanju cen, da bi jih prilagodili trenutnim tržnim razmeram.
Kako bodo dobavitelji ravnali?
V podjetju Energija plus iz Maribora so napovedali, da bodo marca znižali ceno elektrike za gospodinjske odjemalce, čeprav konkretnih številk še niso razkrili. O spremembah bodo uporabnike obvestili prek spletne strani in na računih za februar. Medtem so v največjem slovenskem dobavitelju Gen-I poudarili, da ne drži trditev, da bodo po izteku regulacije ceniki ostali nespremenjeni.