Knjigarna Mariborka, poznana kot prostor raznolikosti, kulture in dialoga, je v zadnjih mesecih postala tarča več napadov, ki so ji povzročili materialno škodo in vzbudili skrb zaradi sovražnosti, ki se kaže v mestu. Anja Zag Golob, direktorica in glavna urednica založbe VigeVageKnjige je ob tem poudarila, da so takšni dogodki posledica pomanjkljivega odziva oblasti in širše skupnosti na sovražna dejanja v preteklosti.
Ob tem pa je dodala, da je bil zadnji, novembrski napad pravilno obravnavan kot kaznivo dejanje po 297. členu Kazenskega zakonika, kar je ocenila kot korekten odziv policije. Povedala je, da nam več informacij trenutno ne more posredovati, saj postopek še vedno poteka. Kljub temu, da knjigarna ostaja odprta in dejavna, so postopki po napadih obremenjujoči za delovanje.
Golobova je izpostavila tudi pomanjkanje podpore mestne oblasti in župana Saše Arsenoviča. Čeprav je ta obsodil napade in izrazil podporo programom za zmanjšanje nasilja, so konkretna dejanja po njenem mnenju premalo vidna. Po mnenju Golobove je eden od ključnih problemov pomanjkanje dolgoročnih programov za izobraževanje mladih in preprečevanje radikalizacije.
Policijska uprava Maribor preiskuje nedavni incident v centru Maribora, kjer zbirajo obvestila zaradi suma storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari in javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti. Poleg tega so na policiji že obravnavali podobne dogodke v preteklosti, v katerih so se odzvali na vse prijave in ukrepali v skladu s svojimi pristojnostmi.
»V vseh primerih smo intenzivno zbirali obvestila s ciljem, da bi osumljence odkrili, glede na pretekle dogodke, smo temu prilagodili tudi svoje delo s pogostejšo prisotnostjo na območju.”
Policija je dodala, da v vseh primerih, ko gre za kazniva dejanja, ukrepajo v skladu z zakonskimi pooblastili.
“Naša naloga je zagotavljanje varnosti za vse prebivalce in spoštovanje človekovih pravic ter temeljnih svoboščin. Takšne dogodke obravnavamo z ničelno toleranco, ob tem pa spoštujemo tudi svobodo izražanja kot temeljno svoboščino vseh prebivalcev.”
Poleg tega so obravnavali tudi pretekle primere kaznivih dejanj, kot so tatvine in poškodbe tuje stvari, pri čemer so storilce skušali identificirati in ustrezno obravnavati.
“V primeru suma storitve kaznivega dejanja tatvine je bila podana kazenska ovadba, storilec pa doslej ni bil identificiran. V zvezi s sumom storitve kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari je bil izsleden storilec, zoper mladoletno osebo smo podali kazensko ovadbo na pristojno tožilstvo.” Kljub vsem težavam Anja Zag Golob poudarja, da knjigarna ostaja prostor dialoga.