V Slovenski Bistrici se je v ponedeljek zjutraj pred zdravstvenim domom zbrala velika množica pacientov, ki so želeli pridobiti osebnega zdravnika. Zaradi velikega povpraševanja in omejenih zmogljivosti pa je vpis k novi zdravnici hitro postal neobvladljiv, kar je povzročilo nemalo nezadovoljstva med čakajočimi.

Kljub temu, da je bilo uspešno vpisanih med 1200 in 1300 oseb, je več sto pacientov ostalo brez osebnega zdravnika. To je dodatno povečalo pritisk na že tako preobremenjene zdravstvene storitve in osvetlilo pomanjkljivosti v organizaciji vpisa.


Pomanjkanje zdravnikov postaja vse večji problem

Slovenija, zlasti manjša mesta, kot je Slovenska Bistrica, se že dlje časa soočajo s kroničnim pomanjkanjem zdravnikov. Starejši zdravniki se upokojujejo, novih kadrov pa ni dovolj, da bi zadostili potrebam. Pomanjkanje družinskih zdravnikov tako že neposredno otežuje dostop prebivalcev do osnovnega zdravstvenega varstva.


Očitek vodstvu Zdravstvenega doma in lokalnim oblastem

Premier Robert Golob je za nastali kaos okrivil vodstvo zdravstvenega doma in lokalne oblasti. Poudaril je, da je za primarno zdravstvo odgovorna občina, kar pomeni, da vlada nima neposrednega vpliva na podeljevanje koncesij ali organizacijo dela na lokalni ravni.

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je prav tako izpostavila, da je pomanjkanje družinskih zdravnikov sistemski problem, na katerega lahko neposredno vplivajo občine.


Sistem ne zadostuje potrebam prebivalcev

Dogajanje v Slovenski Bistrici ponazarja širšo sliko težav v slovenskem zdravstvenem sistemu, kjer prebivalci manjših krajev pogosto ostanejo brez ustrezne zdravstvene oskrbe. Čeprav lokalne oblasti iščejo rešitve, postaja vse bolj jasno, da bo treba sprejeti sistemske ukrepe, ki bodo zagotovili dostopnost do osebnih zdravnikov za vse prebivalce.