Še pred nekaj dnevi smo uživali v nenavadno visokih temperaturah za začetek septembra, vendar se je vreme zdaj spremenilo, kar bi lahko pomenilo, da se bo letošnja kurilna sezona začela prej, kot je običajno. Kurilna sezona se namreč začne, ko zunanja temperatura tri dni zapored ob 21. uri pade pod 12 stopinj Celzija, kar bi lahko kmalu postalo dejstvo.
Kljub temu pa Energetika Maribor zaenkrat ne načrtuje pričetka daljinskega ogrevanja še ta vikend, saj navajajo, da so stanovanja še vedno dovolj topla in da ni veliko povpraševanja po ogrevanju, saj se niso pojavile številne prijave s strani etažnih lastnikov. Če bodo nenadne ohladitve še naprej prisotne, pa bo Energetika pravočasno obvestila upravitelje stavb o morebitnem začetku ogrevanja.
V preteklosti je Energetika zabeležila najzgodnejši začetek ogrevanja leta 2017, ko je sistem začel delovati že 26. septembra. Lani se je ogrevanje začelo 17. oktobra, medtem ko je bil rekordno pozni začetek leta 2022, ko so radiatorji prvič ogreli šele 4. novembra.
Medtem ko so bile v preteklih kurilnih sezonah prisotne nekatere negotovosti, vključno z vprašanjem, ali bo plina za ogrevanje dovolj, letos to vprašanje ni aktualno. Vendar pa se ponovno pojavlja skrb glede cen ogrevanja, ki so v zadnjih letih zaradi vojne v Ukrajini in nihanj na trgu električne energije precej variirale. Mestna svetnica Lidija Divjak Mirnik (LPR) je na avgustovski seji mestnega sveta izrazila zaskrbljenost glede morebitnega dviga cen ogrevanja, saj naj bi Energetika zaradi manjkajočih obratovalnih podpor za kogeneracijo letos ne bi mogla znižati cene tako, kot lani.
Kljub temu pa v Energetiki zagotavljajo, da do konca leta ne bi smelo priti do večjih podražitev. Za primerjavo, lanska kurilna sezona se je začela z višjo ceno ogrevanja kot letos, saj je bila cena megavatne ure oktobra in novembra 131,51 evra, decembra je padla na 113,47 evra, januarja se je povzpela na 134,19 evra, aprila pa spet znižala na sedanjih 104,6 evra.