V soboto, 28. septembra 2024, je na Osnovni šoli Sladki Vrh potekala II. Mala kolonija Gabrijela Kolbiča, na kateri so učenci ustvarjali kiparska dela iz gline ter poustvarjali zapuščino lokalnega umetnika Gabrijela Kolbiča. Dogodek je bil izpeljan v sodelovanju z OŠ Rudolfa Maistra Šentilj in Kulturno umetniškim društvom Gabrijel Kolbič, s podporo Zavoda za šport, kulturo in turizem Šentilj.


Program za nadarjene učence presegel pričakovanja

V preteklem šolskem letu so na OŠ Sladki Vrh v sklopu sobotne šole za nadarjene oblikovali poseben program za učence z izrazitimi likovnimi talenti. Uspeh tega programa je pripeljal do zamisli, da kolonijo ohranijo kot tradicionalni dogodek. Zamisel je podal Andrej Velikonja, dolgoletni učitelj likovne vzgoje, ki kljub upokojitvi ostaja aktiven v Kulturno umetniškem društvu Gabrijel Kolbič. Sodelovanje z OŠ Rudolfa Maistra Šentilj je omogočilo še širšo vključenost mladih umetnikov.


Poklon zapuščini Gabrijela Kolbiča

Gabrijel Kolbič, priznan kipar z Zgornje Velke, po katerem je kolonija poimenovana, je skozi svoje delo močno vplival na lokalno umetnost. Z dovoljenjem njegove hčerke, Gabrijele Kolbič Prinčič, kolonija ohranja njegov spomin in dediščino. Učenci so skozi kiparsko delavnico raziskovali Kolbičeva dela ter njegov vpliv na domače okolje.


Kreativnost in kulturna dediščina v ospredju

Udeleženci delavnice so skozi kiparjenje ne le razvijali svoje umetniške spretnosti, ampak so se tudi učili o pomenu kulturne zapuščine in umetniškega izraza. Dogodek je bil odlično sprejet, saj je več deset osnovnošolcev aktivno sodelovalo in se z mentorji učilo skozi ustvarjalni proces.


Ohranjanje dediščine skozi ustvarjanje

Dogodki, kot je Mala kolonija Gabrijela Kolbiča, omogočajo mladim, da skozi zabavne in poučne delavnice spoznavajo kulturno dediščino, medtem ko hkrati prispevajo k nadaljnjemu delovanju Kulturno umetniškega društva Gabrijel Kolbič.